EVENIMENT
Un angajat AUR, prins cu un plic cu droguri la intrarea în clădirea Parlamentului

Un angajat al grupului parlamentar al AUR, Mircea Gheorgheosu, a fost depistat cu substanţe interzise asupra lui, joi, la controlul pentru accesul în clădirea Parlamentului. Acesta a fost reţinut şi predat Poliţiei.
„Este adevărat, ieri, la controlul regulamentar pentru accesul în clădirea Parlamentului, un angajat de la grupul parlamentar AUR a fost depistat cu substanţe interzise asupra lui, a fost reţinut şi predat Poliţiei şi este o anchetă în derulare”, a confirmat preşedintele Senatului, Anca Dragu.
Vezi și Fostă candidată AUR la Senat și consilieră de primar, REȚINUTĂ de polițiști. Ar fi sustras bani din pensii când era poștăriță
Este vprba despre purtătorul de cuvânt al AUR, Mircea Gheorgheosu.
Întrebată dacă Senatul poate lua anumite măsuri asupra celui în cauză, ea a menţionat că acesta este angajat al grupului AUR, însă cazul va fi pus în discuţie la Comisia de disciplină.
„Este angajat al grupului AUR la Senat, este o menţiune importantă pe care trebuie să o facem aici, este grupul AUR care trebuie să facă ceva, noi vom pune în discuţie în Comisia de disciplină acest caz, mai ales că trebuie să arătăm ce se poate întâmpla, trebuie să arătăm că lucrurile nu pot merge în felul acesta”, a afirmat preşedintele Senatului.
Cât despre faptul că angajatul AUR le-ar fi spus celor de la SPP că asupra lui s-a găsit o cantitate foarte mică de substanţă interzisă, pentru folos propriu, Anca Dragu a spus că legea nu permite acest lucru.
Copreşedintele AUR George Simion a afirmat se vor lua măsurile adecvate, după desfăşurarea anchetei.
La rândul său, preşedintele AURm George Simion, a declarat: ”Aşteptăm desfăşurarea anchetei şi apoi vom lua măsurile adecvate. Cu siguranţă, domnul Gheorgheosu nu va fi propunerea noastră pentru prim-ministru”.
Agerpres
EVENIMENT
“Rabla” revine în septembrie cu o finanțare de 200 de milioane de lei. Voucherele vor fi mai mici

Programul „Rabla” va fi relansat în luna septembrie, cu un buget de 200 milioane lei și reguli noi, potrivit Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).
Ghidul de finanțare actualizat va fi lansat în consultare publică până la finalul acestei săptămâni.
“Rabla” revine cu vouchere mai mici
Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență care permite continuarea programului, cu accent pe reducerea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula. Activitatea se poate prelungi până la 70 de ani, dar fără pensie. OUG în dezbatere

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula: Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul, iar măsura s-ar aplica inclusiv polițiștilor. Un proiect de lege prevede că angajații cu decizie de pensionare își pot prelungi activitatea până la vârsta de 70 de ani.
Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul în orice instituție publică sau companie/regie de stat, transmite Antena 3 CNN.
Astfel, nu va încasa pensie în același timp cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Pachetul 2 de măsuri ar putea fi adoptat săptămâna următoare prin asumarea răspunderii. Ce conține

Cel de-al doilea pachet de măsuri care va conține reforma companiilor de stat, a administrației publice, a pensiilor magistraților, dar și introducerea unor noi taxe, ar putea fi adoptat săptămâna viitoare de Guvern. PNL a votat în unanimitate să susţină acest Pachet 2 de măsuri, prin asumarea Guvernului.
„Undeva săptămâna viitoare, nu pot să vă spun o zi foarte clară, dar probabil marţi, miercuri, joi este foarte probabil ca premierul să vină şi să susţină acest…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Alexandru Nazare, în război cu firmele inactive: „Stau sub radar și desfășoară acțiuni de evaziune și fraudă”

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțatun set de măsuri pentru combaterea evaziunii fiscale, vizând cele peste 460.000 de firme inactive din România, din care 120.000 au datorii de peste 3,5 miliarde de lei.
Acestea vor face parte din pachetul 2 de măsuri pe care Guvernul vrea să le adopte cât mai curând posibil.
Firmele trebuie să își declare activitatea sau vor fi radiate
„E momentul să…
Citește mai mult pe Cluj24.ro