EVENIMENT
FOTO: Un autoturism scăpat de sub control s-a înfipt într-un cap de pod, într-o localitate din Neamț. Două victime încarcerate
Un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane a avut loc, luni la amiază, într-o localitate din județul Neamț. Șoferul unei mașini a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat cu mașina într-un cap de pod.
UPDATE 1: Potrivit IPJ Neamț, din primele cercetări efectuate a reieșit că, în timp ce o femeie, în vârstă de 74 de ani, din județul Iași, conducea un autoturism pe drumul național 15 C, din direcția Piatra Neamț – Târgu-Neamț, în localitatea Oșlobeni, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, părăsind partea carosabilă și intrând în coliziune cu un podeț din beton.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătorului auto și a unei femei, de 53 de ani, din Iași, pasageră în același autoturism.
Din cauza leziunilor suferite, conducătorul auto nu a putut fi testat cu aparatul etilotest.
În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
Potrivit ISU Neamț, accidentul rutier s-a produs în sat Oșlobeni, comuna Bodești.
Din primele date, un autoturism intrat într-un cap de pod.

În urma impactului, 2 persoane au rămas în autoturism.
În autoturism se aflau două persoane, care au rămas încarcerate.
Conducătoarea autoturismului, în vârstă de 74 de ani, a fost scoasă din interiorul autoturismului de către cetățeni.
Pompierii, cu ajutorul mijloacelor și procedeelor specifice, au descarcerat o femeie de 53 de ani ( pasager în autoturism). Aceasta a fost preluată de echipajul SMURD TIM și transportată la UPU Piatra Neamț.

Cealaltă victima a fost preluată de echipajul de la SAJ.
În același timp, militarii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor.
La sosirea forțelor, o persoană era scoasă din autoturism, iar pentru cealaltă persoană au fost necesare manevre de descarcerare.
Conform sursei citate, la fața locului s-au deplasat pompierii Detașamentului Piatra Neamț cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere și ambulanța TIM de la Detașamentul Piatra Neamt, precum și o ambulanță SAJ.
EVENIMENT
Viscol și drumuri periculoase în Cluj. Poliția avertizează: prudență maximă și cauciucuri de iarnă obligatorii
Ninsori viscolite, vânt puternic și vizibilitate redusă sunt fenomenele prognozate pentru județul Cluj în intervalul 28 decembrie, ora 02.00 – 29 decembrie, ora 10.00, potrivit avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie. În acest context, Inspectoratul de Poliție Județean Cluj atrage atenția asupra riscurilor majore din trafic și fac apel la responsabilitatea șoferilor.
Condițiile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alertă ANM pentru județul Alba: Cod Roșu și Portocaliu de vijelie, emis duminică seara. Localitățile vizate
Alertă ANM pentru județul Alba: Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică seară o nouă avertizare nowcasting de prelungire a codului roșu și a celui portocaliu, valabilă până în 29.12.2025 la ora 2:00. Codul roșu este valabil în zona montană înaltă a județului Alba, la cota peste 1800.
A fost emis mesaj RO-ALERT pentru localitățile vizate.

Alertă cod portocaliu pentru zona de munte a județului Alba, respectiv zona de munte a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Calendar Ortodox 2026: Toate sărbătorile din an. Rânduieli bisericești: zile de post și cu dezlegare la pește, untdelemn și vin
Calendarul Ortodox 2026 aduce un Paște timpuriu, sărbătorit la începutul lunii aprilie, dar și mai multe mari praznice care vor cădea în zile de weekend, favorabile participării la slujbe și pelerinaje. Crăciunul va fi prăznuit într-o zi de vineri, Sfântul Nicolae cade duminica, iar Rusaliile sunt marcate la final de mai.
Calendarul Ortodox 2026 marchează un an bogat în sărbători importante și rânduieli tradiționale favorabile participării la slujbe și păstrării...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Doi oameni ai străzii salvați de la îngheț în a treia zi de Crăciun, după intervenția rapidă a lui Emil Boc și Alin Tișe
Doi oameni ai străzii, un bărbat și o femeie, care se adăposteau de mai multe zile în Pasajul Gării din Cluj-Napoca, au fost preluați și duși într-un adăpost al Primăriei, în seara de 27 decembrie.
Cei doi riscau să moară de frig, în contextul temperaturilor scăzute și al viscolului instalat după Crăciun, conform novacescu.ro.
Zile întregi pe betonul înghețat al pasajului
În zilele premergătoare...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
