EVENIMENT
Un autoturism scăpat de sub control s-a izbit de o balustradă de beton, într-o localitate din Argeș. Trei persoane implicate, printre care doi copii
Un accident rutier a avut loc, marți după-amiază, pe DN7, într-o localitate din Argeș. Șoferița unei mașini a pierdut controlul asupra volanului și a ieșit cu autoturismul în afara drumului.
Potrivit ISU Argeș, accidentul rutier s-a produs pe DN7, în localitatea Dedulești, zona indicator Cuca.
În evenimnetul rutier a fost implicat un autoturism care a lovit o balustradă de beton de la un refugiu stradal, iar în urma impactului mașina a ieșit în afara drumului.
În interior se aflau o femeie de 36 de ani și doi minori, respectiv o fată de 14 ani și un băiat de 7 ani.
Persoanele au fost monitorizate la fața locului și nu au avut nevoie de transportul ulterior la spital
Se deplasează un echipaj SMURD.
EVENIMENT
„Creditul-fantomă” care îți fură identitatea. DNSC avertizează: Un nou val de fraude lovește utilizatorii din România
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) semnalează miercuri un nou val de tentative de fraudă ce lovește utilizatorii din România. Atacatorii se dau drept angajați ai unor bănci și, sub pretextul unei „cereri de credit” sau „oferte speciale”, încearcă să obțină date personale și financiare.
Specialiștii avertizează că numerele de telefon pot fi falsificate, iar presiunea psihologică…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Primarul Emil Boc a transmis miercuri seară un mesaj în direct din Piața Unirii, unde au loc probele tehnice pentru iluminatul festiv al Târgului de Crăciun.
Edilul a prezentat în premieră imaginile cu bradul, cupola, roata panoramică și modul de amplasare al căsuțelor, înainte de deschiderea oficială programată pentru vineri, 21 noiembrie.
Emil Boc: „Nu e deschiderea oficială, sunt doar probe”
În…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
O anumită activitatea zilnică de zece minute ar putea ajuta la reducerea riscului de demență. Aceasta ajută la menținerea creierului „ascuțit și sănătos” până la bătrânețe.
Potrivit unui expert în îngrijirea sănătății, o anumită activitate zilnică de zece minute ar putea ajuta la reducerea riscului de demență.
El a menționat cinci activități și hobby-uri simple care ajută la menținerea minții active și care pot duce la reducerea riscului de demență….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se apropie o minivacanță pentru români. Câte zile libere vor mai fi în 2025, de Crăciun și Revelion
Se apropie o minivacanță pentru români, la sfârșitul lunii noiembrie și începutul lunii decembrie. Ziua Națională a României, 1 Decembrie, va fi într-o zi de luni în 2025.
Articolul 139 din Codul Muncii stipulează că data de 1 decembrie 2025, când are loc Ziua Națională a României, este zi liberă de la Guvern, pentru angajații din România.
În această situație, având în vedere că evenimentul pică într-o zi de luni, românii vor avea parte de trei zile libere…
Citește mai mult pe Alba24.ro


