EVENIMENT
Un bărbat a murit, după ce a fost strivit de tractor, pe un drum forestier din Mihăeşti
Un bărbat de 57 de ani din comuna Mihăeşti a murit, vineri după-amiază,strivit de un tractor pe care-l conducea pe un drum forestier din satul Arsanca, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea.
Potrivit sursei citate, bărbatul se deplasase cu tractorul într-o pădure din apropiere, pentru a lua lemne de foc, zona în care s-a răsturnat utilajul fiind greu accesibilă. Salvatorii au fost nevoiţi să parcurgă pe jos mai mulţi kilometri pentru a ajunge la locul accidentului.
"S-a intervenit cu o autospecială de descarcerare şi o ambulanţă SMURD. Persoana era prinsă sub tractorul răsturnat. A fost extrasă, dar, din păcate, din cauza multiplelor răni suferite, nu a mai putut fi salvată, medicii de pe ambulanţă declarând decesul acesteia", a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Octavian Fulger.
Poliţiştii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă în acest caz şi fac cercetări la faţa locului pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul. AGERPRES
EVENIMENT
Patriarhul Daniel, Pastorala de Crăciun: Hristos ia față de om, pentru ca noi să ne întoarcem permanent fața spre El
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, subliniază, în Pastorala de Crăciun, că, în societatea contemporană, marcată de „secularizare sau indiferență duhovnicească”, este tot mai necesară o reînnoire a chemării fiecărui creștin „de a fi vestitor sau apostol ai iubirii milostive a lui Hristos în lume”.
Potrivit înaltului ierarh, Domnul Iisus Hristos a luat față de om tocmai pentru ca oamenii să își întoarcă permanent fața spre El.
„Ca păstor,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cele mai neobișnuite obiceiuri de Crăciun din întreaga lume: De la mături ascunse la budincă aruncată pe tavan
Cele mai neobișnuite obiceiuri de Crăciun. În Europa și nu numai sunt o mulțime de tradiții de Crăciun, unele datând de sute de ani, altele de abia câteva decenii. Obiceiurile de Crăciun din diferite culturi arată cum sărbătoarea creștină este adaptată cu folclorul local, tradițiile locale și climatul.
Europa oferă printre cele mai neobișnuite...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident rutier chiar de Crăciun la Iclod, cu două autoturisme implicate. Unul s-a răsturnat în afara carosabilului
EVENIMENT
Permis de conducere fără examen teoretic, pentru trecerea în anumite categorii. Care sunt condițiile. Legea a fost publicată
Permis de conducere fără examen teoretic, pentru trecerea în anumite categorii. Unii șoferi vor fi scutiți de susținerea probei teoretice (sala) dacă vor să obțină unele categorii superioare de permis de conducere, potrivit unei legi publicată recent în Monitorul Oficial.
Mai exact, candidaţii care au promovat examenul teoretic pentru o categorie inferioară (de exemplu, A1 - A2 - A sau B1 - B) nu vor mai trebui să parcurgă din nou această etapă atunci când doresc să obţină...
Citește mai mult pe Alba24.ro
