EVENIMENT
Un bărbat aflat pe bicicletă a decedat după ce a fost lovit în plin de o mașină, în Caransebeș
Un bărbat de 70 de ani aflat pe bicicletă a decedat după ce a fost acroșat de o mașină. Evenimentul a avut loc sâmbătă seara, în municipiul Caransebeș, județul Caraș-Severin.
Potrivit IPJ Caraș-Severin, sâmbătă, 05 iunie, în jurul orei 20.30, pe strada Nicolae Bălcescu din municipiul Caransebeș s-a produs un accident rutier, soldat cu decesul unui bărbat de 70 de ani.
Din primele cercetări, în timp ce un bărbat 28 de ani, din Caransebeș, conducea un autoturism, din direcția centru către gară, a acroșat o bicicletă condusă de un bărbat de 70 de ani, care circula în aceeași direcție de mers, biciclistul fiind proiectat pe trotuar.
Conform sursei citate, biciclistul de 70 ani de ani a fost transportat la spital, ulterior acesta decedând.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii continuă cercetările în acest caz sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
EVENIMENT
Obligații fiscale în februarie: Care sunt termenele limită și ce repere pot ajunge la scadență
Obligații fiscale în februarie: Luna este una importantă din punct de vedere fiscal pentru companii, fiind marcată de mai multe termene-limită pentru declararea și plata obligațiilor către bugetul de stat. Respectarea acestora este esențială pentru evitarea penalităților, dobânzilor și a altor sancțiuni prevăzute de legislația fiscală.
În cursul lunii februarie, firmele trebuie să își îndeplinească obligațiile privind impozitele și contribuțiile aferente veniturilor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A scăzut numărul românilor cu drept de vot. Care este motivul și câte persoane sunt înscrise în Registrul electoral
A scăzut numărul românilor cu drept de vot. Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a comunicat că numărul cetățenilor cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 31 ianuarie 2026 este de 19.035.825.
Sunt cu 3.622 mai puțini față de data de 31 decembrie 2025, când, conform datelor, figurau înscriși 19.039.447 de alegători români.
A scăzut numărul românilor cu drept de vot. Care este motivul
Potrivit AEP, diferențele apar ca urmare a operațiunilor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Parte din gura unui mamut lânos care trăia acum 125.000 de ani. Piesă rară în lume, la Cluj
Unul dintre exponatele cele mai interesante aflate la Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, cel puțin prin vechimea sa, este mandibula unui mamut preistoric, care ar fi trăit pe aceste meleaguri în urmă cu zeci de mii de ani, chiar peste 100.000 de ani.
Mamut lânos cu rădăcini în Siberia
Mamutul lânos ale cărui resturi sunt la muzeul clujean își rădăcinile în strămoșii săi din Siberia, care au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un incendiu a izbucnit marți dimineața în municipiul Blaj. Focul a cuprins acoperișul unei locuințe aflată pe strada Plopilor.
Potrivit ISU Alba, Stația de pompieri Blaj a intervenit pentru stingerea unui incendiu în municipiul Blaj, strada Plopilor.
Incendiul a cuprins acoperișul unei locuințe, pe o suprafață de aproximativ 25 mp.


Pompierii au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
La scurt timp după sosirea...
Citește mai mult pe Alba24.ro

