EVENIMENT
Un bărbat de 43 de ani din Mureș a furat cardul unui bătrân și a scos bani. Ce a urmat?
Poliţiştii de investigaţii criminale din Mureş au făcut, în weekend, două percheziţii domiciliare la o persoană bănuită că şi-ar fi însuşit bani, prin efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos. O persoană a fost reţinută pentru 24 de ore.
Percheziţiile au avut loc în Luduş.
Conform Poliției, un bărbat de 43 de ani din Luduş este bănuit că în 28 iulie a.c. a sustras de la o persoană vârstnică un portofel în care se afla un card bancar şi PIN-ul aferent. Ulterior, bărbatul ar fi scos mai mulți bani din contul acestuia.
În urma percheziţiilor au fost ridicate mai multe mijloace de probă, în vederea continuării cercetărilor.
Prejudiciul cauzat este de 4.750 de lei.
În urma administrării probatoriului, bărbatul în cauză a fost reţinut preventiv pentru 24 de ore.
Cercetările continuă.
EVENIMENT
EXCLUSIV. Șase magistrați din Cluj s-au pensionat anul trecut. Care este cea mai mare pensie specială
Șase magistrați din Cluj s-au pensionat în anul 2025, la vârsta de 50 de ani sau sub 50 de ani.
Potrivit Casei de Pensii Cluj, pensia medie netă de serviciu depășește 20.000 de lei. De asemenea, peste 4 milioane de lei au fost plătiți în luna ianuarie a acestui an pentru magistrații pensionați.
Care este pensia medie netă a unui magistrat din Cluj
La Cluj, șase magistrați s-au pensionat anul trecut,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Cosmin Zuleam, unul dintre ucigașii omului de afaceri sibian Adrian Kreiner, a fost audiat joi la Curtea de Apel Alba Iulia în Dosarul Jafului din Sibiu.
Zuleam a fost adus miercuri în țară din Indonezia, unde se ascundea de autoritățile din România.

El are o condamnare în lipsă, la 30 de ani de închisoare și este considerat capul bandei de hoți care în noaptea de 6 noiembrie 2023, l-au ucis pe afacerist, în locuința...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Noi finanțări pentru fermieri. Se pot obține până la 3 milioane de euro pentru investiții. Care sunt condițiile
Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fermierii și formele asociative pot obține finanțare nerambursabilă de până la 3 milioane de euro.
Este vorba despre sesiunea de depunere on-line a proiectelor pentru intervenția DR-16 Investiții în sectorul legume și/ sau cartofi, finanțată din Planul Strategic PAC 2023 – 2027 (PS 2027).
Aceasta a început în 19 ianuarie și se desfășoară până în 20 martie 2026, ora 16:00.
Ce se finanțează
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
UMF Cluj-Napoca a început construcția celui mai mare centru integrat de simulare și cercetare medicală din Sud-Estul Europei
Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca a început construcția celui mai mare centru integrat de simulare şi cercetare medicală din Sud-Estul Europei, cu o valoare totală de peste 50 de milioane de euro (255 de milioane de lei).
Rectorul UMF, Anca Buzoianu, a declarat, joi, că scopul proiectului este de a forma medici mai competenți.
”Pentru noi este un moment de bucurie. Va...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
