EVENIMENT
Un bărbat de 44 de ani a fost reţinut în cazul câinelui spânzurat de o țeavă de gaz, în București

Un bărbat de 44 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore, fiind bănuit de uciderea unui câine, găsit spânzurat, vineri, de o ţeavă de gaze dintr-un imobil din sectorul 1, potrivit Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB).
Citește și Cruzime fără margini. Câine găsit spânzurat de o ţeavă de gaze în București
„În urma cercetărilor efectuate în cauză, la data de 4 ianuarie, poliţişti din cadrul Secţiei 1 Poliţie au depistat un bărbat, în vârstă de 44 de ani, bănuit de săvârşirea faptei. Persoana în cauză a fost reţinută pentru 24 de ore, urmând ca astăzi să fie prezentată magistraţilor cu propunere legală. Cercetările continuă, cu cel bănuit în stare de reţinere, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept”, informează, duminică, Biroul de presă al Poliţiei Capitalei.
Citește și VIDEO/ Câine legat de mașină și aproape târât pe drum, în județul Alba. Imaginile care au revoltat iubitorii de animale în ultima zi din an
Poliţişti din cadrul Secţiei 1 s-au sesizat din oficiu după ce vineri au descoperit un câine spânzurat de ţeava de gaze a unui imobil din Sectorul 1.
„Pe 3 ianuarie 2020, în jurul orelor 12,00, poliţişti din cadrul Secţiei 1 Poliţie s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de ucidere a animalelor, cu intenţie, fără drept, după ce au descoperit un câine spânzurat de o ţeavă de gaze aferentă unui imobil din sectorul 1”, arată, într-un comunicat, Poliţia Capitalei.
Potrivit sursei citate, trupul animalului a fost predat Institutului de Diagnostic şi Sănătate pentru Animale.
Poliţiştii continuă cercetările sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere a animalelor, cu intenţie, fără drept. AGERPRES
EVENIMENT
Concert-eveniment la Castelul Bethlen-Haller Jidvei: Alexandru Tomescu și vioara Stradivarius, în Turneul ”Rapsodiile”

Castelul Bethlen-Haller găduiește în data de 12 iulie concertul de închidere al celei de-a XVIII-a ediții a Turneului Stradivarius – RAPSODIILE, susținut de violonistul Alexandru Tomescu și de chitaristul Dragoș Ilie.
Evenimentul marchează finalul unui turneu atent curatoriat, în decorul renascentist al Castelului Bethlen-Haller, la Jidvei.
Sub cerul de vară din inima Transilvaniei, publicul va fi invitat la o experiență sonoră unică – o interpretare curajoasă și poetică a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Rezultate finale Bacalaureat 2025: absolvenții de liceu află notele după contestații, luni, 30 iunie

Rezultate finale Bacalaureat 2025: absolvenții de liceu află notele după contestații, luni, 30 iunie, potrivit calendarului stabilit de Ministerul Educației.
În Alba, au fost depuse 722 de contestații, majoritatea la Română (309). Un număr de 540 de candidați au cerut să-și vadă lucrările corectate.
Rezultate finale Bacalaureat 2025. Cum au fost corectate lucrările
La rezolvarea contestațiilor, după corectarea de către cei doi profesori evaluatori, se calculează nota…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Performanță notabilă pentru atletul Ovidiu Hulea din Alba. Locul I la proba de sărituri, în Campionatul Masters al Serbiei

Atletul Ovidiu Hulea din Alba a reușit o nouă performanță notabilă, de data aceasta la Campionatul Național de Atletism Masters al Serbiei.
”Cu 31 de grade resimțite, la ora 12.20, ora probei de sărituri, am reușit un 4,89 cu care am câștigat locul I la categoria vârstă (60 de ani – n.r.) și cea mai bună săritură la open, din puținii concurenți care au luat startul la această probă.
Un rezultat satisfăcător, dar ținând cont de faptul că sunt abia la două luni de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Un nou eveniment ”Masa care unește” la Alba Iulia. Invitați, seniori ai orașului și copii din centrele sociale

Un nou eveniment ce precede proiectul prin care la Alba Iulia va fi organizată ”cea mai mare masă din lume” s-a desfășurat duminică, 29 iunie, la Alba Iulia.
Este vorba despre un nou eveniment din seria ”Masa care unește”, care a avut loc în șanțurile Cetății Alba Caroliona, pe Latura de Vest.


De data aceasta, la ”masa care unește” nu au mai stat influenceri, vedete naționale sau oameni din administrația…
Citește mai mult pe Alba24.ro