EVENIMENT
Un bărbat din Bistrița-Năsăud cu arsuri pe 15% din corp în urma unui incendiu izbucnit în propria gospodărie
Un bărbat de 79 de ani din comuna Romuli s-a ales cu arsuri de gradul I şi II pe 15% din suprafaţa corporală în urma unui incendiu izbucnit marţi dimineaţă în gospodăria sa, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bistriţa-Năsăud.
Bătrânul a fost rănit în timp ce încerca să scoată o butelie din bucătăria de vară, al cărei acoperiş era cuprins de flăcări.
Când au ajuns pompierii la locul solicitării, incendiul cuprinsese anexele gospodăriei şi ameninţa să se extindă la casa de locuit.
„Pompierii militari şi voluntari au găsit incendiul manifestându-se la un grajd, o lemnărie şi o bucătărie de vară. De asemenea, casa de locuit a fost cuprinsă de flăcări, pe o suprafaţă de circa 10 metri pătraţi (perete exterior acoperiş). SVSU Romuli a asigurat protejarea locuinţei şi, împreună cu pompierii militari năsăudeni, au trecut la lichidarea incendiului. Suprafaţa totală afectată de incendiu este de circa 50-60 metri pătraţi, cu multe materiale combustibile (aproximativ 4 metri cubi lemn de foc)”, a mai informat ISU.
Chiar dacă prezenta arsuri de gradul I şi II la nivelul feţei, mâinilor şi corpului, bărbatul de 79 de ani a refuzat transportul la spital, primind îngrijiri medicale la faţa locului.
De asemenea, soţia victimei a suferit un atac de panică, dar şi aceasta a preferat să nu fie dusă la spital.
Cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind o defecţiune la instalaţia electrică. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Actorul clujean Ionuț Caras, la „Clujăreală”: Artistul este un MUȘCHI viu al societății
Din dulcele târg al Ieșilor s-a transhumat în urbea incipientă, pe atunci, a numărului de stele. Lemnul scenei Naționalului clujean îi păstrează urmele pașilor și reverberează la tonul vocii lui. Unii zic c-ar fi „peștișorul de aur” al Teatrului Național din Cluj-Napoca dar el se mulțumește a fi Caras, Ionuț Caras, actor și regizor, invitatul lui Marius Aciu la podcastul „Clujăreala”.
Există…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Studenții din Cluj, în stradă pentru burse. Au împodobit un „brad al protestului” pentru Daniel David
Studenții din Cluj-Napoca ies din nou în stradă luni, la doar patru zile după ultimul protest, pentru a cere revenirea la sistemul de burse tăiat la începutul anului școlar, atât pentru studenți, cât și pentru elevi. În jur de 50 de studenți s-au mobilizat, din nou, cerând demisia ministrului Educației, Daniel David, și asumarea politică a efectelor produse de măsurile de austeritate.
Protestul de luni a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, respinsă în Parlament. Doar 139 de voturi „pentru”
Moțiunea de cenzură inițiată de opoziție împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan a fost respinsă luni de Parlament, după ce a obținut doar 139 de voturi favorabile, mult sub pragul constituțional de 232 necesare pentru demiterea Executivului.
Parlamentarii coaliției de guvernare au absentat de la vot, confirmând soliditatea majorității PSD–PNL–USR–UDMR, conform MediaFax.
Votul din Parlament:…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Botoxul, utilizat cu succes în tratamentul AVC. Administrarea toxinei este gratuită pentru recuperarea medicală a pacienților
Pentru cei mai mulți oameni, toxina botulinică, cunoscută popular ca „botox”, este asociată cu ștergerea ridurilor sau procedurile cosmetice. În realitate, pentru mii de pacienți cu afecțiuni neurologice grave, această substanță este un tratament medical necesar, fără de care recuperarea ar fi mult mai dificilă sau chiar imposibilă. În România puțină lume știe că tratamentul cu ”botox” este gratuit pentru anumite afecțiuni.
Conf. univ. dr. Marius Popescu, medic…
Citește mai mult pe Alba24.ro




