Connect with us

ACTUALITATE

Un bărbat din Brașov care și-a TERORIZAT iubita ani la rând, reținut după ce polițiștii i-au găsit în casă două arme deținute ilegal

Publicat

arma ilegal barbat

Un bărbat în vârstă de 44 ani din localitatea Vulcan, județul Brașov, a fost reținut vineri de polițiști, după ce i-au fost găsite în casă două arme și cartușe deținute ilegal. Oamenii legii au descoperit armele după ce bărbatul și-a bătut iubita, iar femeia a cerut ajutor.

Femeia a anunțat, joi, prin numărul de urgență 112, că a fost bătută, iar echipa operativă care s-a deplasat la fața locului, a stabilit faptul că, ea este victima mai multor agresiuni fizice și psihice din partea concubinului său, fapte petrecute mai mulți ani la rând.

„În conformitate cu prevederile legale și având în vedere faptul că, în urma completării formularului de evaluare a riscului, s-a constatat faptul că există pericol iminent, polițiștii au emis ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile față de bărbatul în cauză. Cu ocazia cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat două arme și 8 cartușe pe care concubinul femeii le deținea, fără documente legale. Acestea au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor”, au declarat reprezentanții IPJ Brașov.

Întrucât bărbatul de 44 ani se sustrăgea cercetărilor, polițiștii au demarat activități de căutare, iar la data de 06 decembrie a.c., acesta a fost depistat pe raza localității Poiana Mărului, județul Brașov.

În baza probatoriului administrat în cauză, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al  Inspectoratului de Poliție Județean Brașov.

Cercetările sunt continuate în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ”violența în familie”, „amenințarea” și ”nerespectarea regimului armelor și munițiilor”, dosar instrumentat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Zărnești, în care se va propune soluție legală la finalizarea cercetărilor.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cea mai mare alcoolemiei din acest week-end, a fost înregistrată în municipiul Botoșani. Un șofer din Coșula a bătut recordul

Publicat

cea mai mare alcoolemiei din acest week end, a fost înregistrată

Publicitate

Cea mai mare alcoolemiei din acest week-end, a fost înregistrată în municipiul Botoșani, respectiv, 1, 69 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar conducătorul auto a fost reținut de polițiști

La data de 6 iulie 2025, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au oprit pentru control, pe strada Pacea, din municipiul Botoșani, un autoturism, condus de un bărbat, de 37 de ani, din comuna Coșula.

 

Întrucât emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Și-a legat mama cu cabluri și nu i-a permis să plece. Isprava unui tânăr de 31 de ani din municipiul Botoșani. Polițiștii l-au reținut la Dorohoi

Publicat

Și a legat mama cu cabluri și nu i a permis să

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani – Biroul de Ordine Publică au emis, sâmbătă, ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr, de 31 de ani, din municipiul Botoșani cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de violență în familie și lipsire de libertate.

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că acesta, la data de 5 iulie a.c., în timp ce se afla împreună cu mama sa,  la domiciliul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șoferi fără permis, alcool la volan și contrabandă: Seria infracțiunilor descoperite de polițiștii botoșăneni, în weekend

Publicat

Șoferi fără permis, alcool la volan și contrabandă: seria infracțiunilor

Publicitate

La data de 6 iulie 20025, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Flămânzi au oprit pentru control, pe DE 58, în afara localității Copălău, un autoturism condus de o femeie,  de 57 de ani, din orașul Flămânzi.

 

În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că aceasta are exercitarea dreptului de a conduce autoturisme suspendată.

 

În continuare sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Valorile termice maxime vor scădea cu peste zece grade începând de miercuri (ANM)

Publicat

valorile termice maxime vor scădea cu peste zece grade începând

Publicitate

Vremea va continua să fie caniculară la nivelul întregii țări în următoarele două zile, însă de miercuri regimul termic va scădea semnificativ, iar temperaturile maxime vor scădea cu peste zece grade, pe fondul unor perioade de instabilitate atmosferică, reiese din prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), pentru intervalul 7 – 20 iulie.

În Banat, după primele două zile din interval, cu val de căldură…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe