EVENIMENT
Un bărbat din Constanța s-a ales cu două amenzi în valoare totală de 15.000 de lei, după ce a urcat într-un taxi având asupra sa un pistol cu aer comprimat
Un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Constanța, care a urcat într-un taxi având asupra sa un pistol cu aer comprimat, s-a ales cu două amenzi, una pentru nerespectarea prevederilor ordonanţelor militare, iar cealaltă pentru încălcarea legii privind regimul armelor şi muniţiilor.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa a informat luni, printr-un comunicat de presă, că lucrători ai Poliţiei Locale Constanţa au fost sesizaţi noaptea trecută, printr-un apel la 112, „cu privire la faptul că şoferul unui autoturism care efectuează transport în regim taxi ar fi ameninţat cu un pistol de către o persoană”.
Conform sursei citate, poliţiştii locali au pornit în urmărirea autoturismului în cauză, maşina fiind identificată şi oprită pe bulevardul Mamaia din municipiul Constanţa.
„În urma verificărilor, s-a stabilit faptul că la volanul autovehiculului se afla un tânăr de 22 de ani, iar pe scaunul din dreapta faţă, un bărbat de 37 de ani. Din cercetări a reieşit faptul că bărbatul de 37 de ani ar fi avut asupra sa un pistol cu aer comprimat, iar din cauza faptului că şoferul autoturismului tip taxi nu s-ar fi simţit în siguranţă, acesta ar fi introdus arma în portbagaj, fără ca asupra sa să fie exercitate acte de violenţă sau ameninţări, continuând cursa”, a menţionat IPJ Constanţa.
Poliţiştii locali l-au amendat pe clientul taximetristului cu 10.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor O.M 3/2020. El a fost ulterior predat poliţiştilor Secţiei 1, care l-au sancţionat contravenţional şi ei, cu 5.000 de lei, pentru încălcarea Legii 295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor. AGERPRES
EVENIMENT
Primul centru de optică dedicat pensionarilor din Cluj, OCHIO SENIOR s-a deschis în Mănăștur
OCHIO SENIOR, primul centru de optică dedicat pensionarilor din Cluj, s-a deschis în Mănăștur, pe Strada Primăverii nr. 4. Din 3 decembrie, toți pensionarii din oraș au un loc gândit special pentru ei, cu servicii adaptate vârstei și nevoilor lor de vedere, într-un spațiu cald și prietenos.
Echipa oferă timp, răbdare și explicații clare, astfel încât fiecare persoană să înțeleagă soluțiile pe care…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Regulile de circulație cu trotineta sau bicicleta, prezentate de polițiști, elevilor de la o școală din Alba Iulia
Polițiștii din Alba le-au explicat elevilor de la Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” cum să circule în siguranță cu trotineta și bicicleta. Au participat peste 150 de elevi.
Potrivit IPJ Alba, joi, 4 decembrie 2025, polițiștii Serviciului Rutier Alba, în contextul Planului Național de Măsuri ,,Siguranța rutieră pentru pietoni și bicicliști”, au desfășurat 6 activități informativ-educative, pe raza municipiului Alba Iulia, la Școala Gimnazială ,,Ion…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Legea pensiilor speciale: Înalta Curte atacă din nou la CCR modificările care îi vizează pe magistrați. Motivele invocate
Legea pensiilor speciale: Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. Decizia a fost luată în unanimitate – 102 voturi.
Magistrații au fost convocați de președintele Instanței supreme, Lia Savonea, pentru a-și exprima poziția, în cadrul Secțiilor Unite, în legătură cu noul proiect al pensiilor speciale, potrivit Agerpres.
Purtătorul de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Rețelele de distribuție gaze naturale ale Delgaz Grid sunt pregătite 100% pentru utilizarea biometanului și pentru hidrogen
Rețelele de distribuție gaze naturale ale Delgaz Grid, de peste 26.000 km, sunt pregătite 100% pentru utilizarea biometanului, iar cele de polietilenă, reprezentând 70% din lungimea rețelei, sunt în mare parte pregătite pentru utilizarea hidrogenului.
Compania are în derulare trei proiecte în domeniul gazelor verzi (biometan și hidrogen), ca soluții viabile pentru tranziția energetică a României, alături de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




