EVENIMENT
Un bărbat din Iași a murit după ce a fost găsit în hipertermie, căzut pe stradă, cu temperatură de peste 42 de grade

Un bărbat din municipiul Iaşi găsit pe stradă cu hipertermie, având temperatura peste 42 de grade, a murit în ciuda eforturilor cadrelor medicale de a-l resuscita.
Coordonator UPU – SMURD Iaşi, doctorul Diana Cimpoeşu, a anunţat, vineri, că pacientul în vârstă de aproximativ 50 ani a fost găsit pe stradă, inconştient. El a fost preluat de un Echipaj de Prim Ajutor (EPA) din cadrul Detaşamentului 2, după care s-a solicitat echipaj cu medic, care a continuat manevrele de resuscitare.
Bărbatul a intrat în mod repetat în stop cardio-respirator, fiind efectuată resuscitare cardio-pulmonară, iar în cursul nopţii, după ora 3,00, a fost declarat decesul.
Conform sursei citate, hipertermia putea fi provocată de caniculă, dar cauza exactă a decesului va fi stabilită de medicii legişti, după efectuarea necropsiei.
AGERPRES
EVENIMENT
Rabla 2025: interes scăzut pentru tichetele de achiziționare a mașinilor electrice. Procentul accesat din buget, în două săptămâni

Programul Rabla 2025: interesul pentru tichetele necesare achiziționării mașinilor electrice prin program pare a fi mai scăzut în sesiunea din octombrie 2025. În acest an, valoarea ecotichetului pentru autovehiculele electrice s-a redus la jumătate.
Bugetul pentru mașinile cu motoare termice sau cele hibride s-a epuizat în 13 minute, la începutul înscrierilor, în 30 septembrie. Însă pentru mașinile electrice, la două săptămâni, încă mai pot fi depuse cereri.
Peste 4.400 de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Veste excelentă pentru mediu. Primăria Florești lansează un proiect vital pentru curățarea Someșului Mic!

Primăria comunei Florești face un pas major și lăudabil pentru protecția mediului și a comunității, demarând un proiect strategic ce vizează colectarea deșeurilor plutitoare de pe râul Someșul Mic. Inițiativa va avea un impact pozitiv semnificativ asupra calității apei și a ecosistemului, dar și asupra aspectului general al zonei metropolitane Cluj.
Proiectul a prins contur în urma unei întâlniri de lucru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Zeci de trenuri Regio și InterRegio ar urma să fie suspendate din cauza datoriilor CFR Călători. De când ar putea fi oprite

Zeci de trenuri Regio și InterRegio ar urma să fie suspendate. Compania Națională de Căi Ferate (CFR) a trimis o notificare în care a informat CFR Călători că va suspenda circulația trenurilor din cauza neplății tarifului de utilizare a infrastructurii (TUI) .
Compania Națională de Căi Ferate (CFR) a informat că, în prezent, valoarea restanțelor se ridică la 79.914.237,65 lei. Achitarea sumelor restante trebuie făcută până la data de 20 octombrie, potrivit Antena 3 CNN.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Precizări ANAF după declarația privind ”gemul făcut de bunica”: nu intenționăm fiscalizarea autoconsumului populației

ANAF revine cu precizări în contextul declarației controversate a șefului instituției privind ”gemul făcut de bunica”. Fiscul transmite că nu are în vedere impozitarea autoconsumului populației.
“Ca urmare a interpretărilor apărute în spațiul public pe data de 15 octombrie 2025, facem următoarele clarificãri, pentru corecta informare a opiniei publice: ANAF nu are în vedere impozitarea autoconsumului populației. Prin autoconsum se înțelege folosirea, de către o…
Citește mai mult pe Alba24.ro