EVENIMENT
Un bărbat din Iași, live pe Facebook, după ce a înjunghiat o persoană în parcarea unui supermarket. ”Sunt încă viu, dar l-am tăiat pe ăla destul de rău”
Poliţiştii au demarat cercetări după ce în cursul serii de vineri au primit o sesizare conform căreia un bărbat ar fi fost înjunghiat în parcarea unui supermarket din cartierul Nicolina.
"În jurul orei 20,50 am fost sesizaţi prin apelul de urgenţă 112 cu privire la faptul că un tânăr ar fi fost agresat în zona Nicolina şi ar fi fost înjunghiat în zona abdominală şi zona unui braţ. Mai multe informaţii nu vă putem furniza deocamdată", a declarat Ioana Buştiuc, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Iaşi.
Victima, în vârstă de 25 de ani, a fost dusă de un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă la Spitalul Sf Spiridon din Iaşi pentru a primi îngrijiri medicale, iar agresorul, în vârstă de 21 de ani, la poliţie pentru audieri. Imediat după atac, agresorul a făcut live pe pagina sa de pe Facebook.
Pe parcursul zilei de vineri tânărul a postat pe pagina sa de socializare mai multe înregistrări video în care se juca cu un briceag.
"Sunt încă viu, dar l-am tăiat pe ăla destul de rău. A venit fraierul. L-am aşteptat unde a zis, jumătate de oră, şi mi-a dat neveu. M-am julit puţin la cot. Încă stau cu brişca în mână. Mi-a dat neveu. M-am ridicat de jos. I-am dat şi eu. Acum cred că e la spital. Mă ia poliţia. Moare ăla, aia e, un fraier mai puţin. (...) Aia e, se mai întâmplă. Da vii şi dai neveu la om? Dar dacă ai dat întâlnire la un om în parcare la Lidle, păi hai împarcare şi dă-i pumn cu pumn. M-am lăsat de am intrat între blocuri şi mi-a dat neveu. Uite şi garda. Da, e garda. Cred că au venit pentru mine. Trebuie să arunc şi brişca. Am aruncat-o. Mai mult că sigur pentru mine s-au oprit", spune agresorul în postarea video de pe pagina sa de socializare.
Într-o altă postare, agresorul le spune prietenilor săi "să nu mă plângeţi, că mi-am trăit viaţa aşa cum am vrut eu - cu bune, cu rele. Asta este viaţa". AGERPRES
EVENIMENT
Fotbalistul Denis Crișan revine la Cluj-Napoca și devine noul atacant al CFR-ului. A fost crescut de crescut de PSV și Espanyol
CFR Cluj continuă strategia de a investi în tineri jucători cu potențial, anunțând oficial transferul lui Denis Crișan, atacant lateral în vârstă de doar 18 ani. Fotbalistul revine la Cluj-Napoca, orașul său natal, și devine jucătorul echipei din Gruia.
Format în academii de prestigiu din Europa, Denis Crișan are deja un parcurs remarcabil la nivel juvenil. Acesta a făcut parte din renumita academie a celor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Clădirea emblematică din cărămidă roșie a fostei fabrici Carbochim, într-o nouă etapă de transformare
Prin lucrările de reabilitare a clădirii administrative cu fațadă din cărămidă roșie de pe fosta platformă Carbochim, una dintre cele mai reprezentative construcții industriale ale orașului, păstrate în cadrul proiectului mixed-use RIVUS, este reconsolidată și pregătită pentru etapele următoare.
Clădirea, imagine emblematică a fostei fabrici Carbochim, a fost construită între anii 1949–1952 și are o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Doar 2% dintre studenții români lucrează în timpul facultății, cel mai mic procent din Europa. Date Eurostat
Doar 2% dintre studenții români lucrează în timpul facultății, ceea ce reprezintă cel mai mic procent din Europa.
În același timp, 25% dintre tinerii din vestul Europei au un job în timpul studiilor, potrivit Mediafax, care citează date Eurostat.
În 2024, 25,4% dintre tinerii din Uniunea Europeană cu vârste între 15 și 29 de ani erau angajați în timp ce urmau o formă de educație formală, arată datele.
De cealaltă parte, Olanda are cei mai mulți studenți din UE care...
Citește mai mult pe Alba24.ro
U-BT Cluj-Napoca a suferit o înfrângere dureroasă pe terenul celor de la Cedevita Olimpija Ljubljana, scor 80-86, într-un duel spectaculos din EuroCup, marcat de numeroase schimbări de avantaj și momente de intensitate maximă.
Partida a început sub semnul dominării gazdelor. După primele puncte marcate de DJ Stewart, Jaka Blažič a orchestrat un run de 7-0 care a dus scorul la 9-2, iar Cedevita s-a desprins rapid...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
