EVENIMENT
Un bărbat din Târgu Mureș, care a agresat membrii unui echipaj SMURD a fost arestat preventiv pentru ultraj
Un bărbat din municipiul Târgu Mureş, care a agresat membrii unui echipaj SMURD aflaţi în misiune, a fost arestat preventiv pentru ultraj.
Potrivit unui comunicat transmis sâmbătă de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Mureş, agresiunea s-a produs pe 19 august.
"Poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au fost sesizaţi de către reprezentanţi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Mureş cu privire la faptul că membrii unui echipaj SMURD, cu ocazia unei intervenţii medicale pe raza municipiului Târgu Mureş, au fost agresaţi fizic de către un bărbat prezent la faţa locului, care, totodată, a distrus şi portiera autospecialei SMURD", se arată în comunicat.
În urma cercetărilor efectuate sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Mureş, a fost identificat un bărbat de 41 de ani, bănuit de comiterea faptelor.
"În fapt, din cercetările efectuate a reieşit că cel în cauză, cu ocazia unei intervenţii medicale a unui echipaj SMURD format din doi paramedici, care au acordat îngrijiri medicale unei femei, i-ar fi agresat fizic şi ar fi adresat ameninţări cu acte de violenţă unuia dintre paramedici. Totodată, bărbatul ar fi lovit cu piciorul portiera autospecialei SMURD, provocându-i distrugeri. Cei doi paramedici nu au suferit leziuni care să necesite asistenţă medicală de specialitate", precizează IPJ Mureş.
Suspectul a fost iniţial reţinut pentru 24 de ore, iar ulterior instanţa de judecată a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Cercetările în acest caz sunt continuate.
Agerpres
Google le va permite utilizatorilor să își schimbe adresa de Gmail fără a pierde datele, un lucru care nu era posibil până acum.
Google a dezvăluit un cadou de Crăciun pentru utilizatorii Gmail care încă mai folosesc adresele de e-mail jenante din liceu, scrie Economedia.
Conform unei actualizări a paginii de asistență pentru conturile Google, utilizatorii vor putea înlocui adresa @gmail.com existentă cu una nouă, păstrând toate datele și serviciile, o schimbare solicitată...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cetatea din Alba Iulia și unele obiective din oraș, subiect de fake news generat cu ajutorul AI. Mulți locuitori dau ”like”
O fotografie falsă cu Alba Iulia, generată cu ajutorul Inteligenței Artificiale și însoțită de un text care amestecă adevăr istoric și informație imaginară a fost postată pe contul de Facebook ”Tăranul vesel”, un cont care răspândește intens postări realizate cu AI.
Postarea a fost apreciată și repostată inclusiv de locuitori ai orașului, deși pentru orice albaiulian ar trebui să fie evident că Cetatea Alba Carolina nu este înconjurată de șanțuri cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Judecătorii Curții Constituționale a României au suspendat temporar dezbaterea asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților, urmând să reia deliberările și să pronunțe o decizie luni. Subiectul este unul extrem de sensibil, după ce actul normativ a fost contestat de Înalta Curte de Casație și Justiție, care susține că legea afectează independența justiției.
Înalta Curte de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decizia CCR legată de pensiile speciale ale magistraților, AMÂNATĂ din nou. Când se va rediscuta
Curtea Constituțională a Românei a discutat, duminică, sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. Decizia a fost amânată din nou.
O decizie pe acest subiect ar trebui să fie luată luni, 29 decembrie. Decizia a mai fost amânată și în data de 10 decembrie, când a fost stabilit termenul de astăzi.
Ședința de duminică a început la ora 13:00, dar pe parcurs ar fi rămas fără...
Citește mai mult pe Alba24.ro
