EVENIMENT
Bărbat prins cu 4 kilograme de canabis, adus din Spania printr-o firmă de curierat
Un bărbat care a fost prins cu o cantitate de 4 kilograme de canabis, aflată într-un colet adus din Spania printr-o firmă de curierat, a fost reţinut de procurorii DIICOT pentru trafic de droguri de risc.
Potrivit unui comunicat transmis vineri de DIICOT, anchetatorii stabiliseră că bărbatul se ocupa cu introducerea de canabis, cocaină şi comprimate MDMA pe teritoriul României. Drogurile erau aduse prin intermediul unei firme de curierat cu sediul principal în oraşul Malaga, Spania, în cantităţi de 3-5 kilograme, pe care ulterior le distribuia către „lideri marcanţi din rândul traficanţilor de droguri” care acţionau în municipiul Timişoara.
„În urma cercetărilor, s-a stabilit că inculpatul a procurat din Spania cantitatea totală de aproximativ 4 kg canabis pe care, la data de 24.05.2020, a trimis-o în România prin intermediul unei firme de transport. La data de 28.05.2020, procurorii DIICOT – Structura Centrală, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti – SCCO Ilfov, au efectuat o acţiune de prindere în flagrant a inculpatului, imediat după ce acesta a ridicat de la o firma de curierat un colet ce conţinea cantitatea de aproximativ 4 kg de canabis”, se precizează în comunicat.
Conform sursei citate, valoarea de piaţă en-gros a drogurilor este de aproximativ 20.000 de euro.
Bărbatul a fost reţinut pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic intern de droguri de risc sub forma participaţiei improprii şi trafic internaţional de droguri de risc, urmând să fie prezentat în cursul zilei de vineri la Tribunalul Bucureşti, cu propunere de arestare preventivă. AGERPRES
EVENIMENT
Direcția Silvică Alba cumpără un autocamion specializat pentru transportul lemnului. Investiție de peste 400.000 de euro
Direcția Silvică Alba cumpără un autocamion specializat pentru transportul lemnului cu lungime mare, dotat cu suprastructură, remorcă autoviratoare și macara.
EVENIMENT
Dan Petrescu, după remiza albă cu Neman Grodno: Mergem în Ungaria la Gyor să ne calificăm. Trebuie să fim pregătiți pentru orice
Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, consideră că echipa Neman Grodno (Belarus), care a remizat, joi, 0-0, în Gruia, în al doilea tur preliminar din Conference League, este una puternică, periculoasă și organizată, dar speră ca în retur clujenii să se califice mai departe.
Dan Petrescu a declarat joi seara la finalul partidei Neman Grodno din Belarus că CFR Cluj trebuie să fie mai bună data viitoare.
”Știam adversarul, l-am studiat, am văzut și meciul de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Mai multe servicii prestate gratuit de ANCPI. Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) introduce noi gratuități pentru prestarea serviciilor și extinde lista inclusiv a celor de interogare dinamică pe baza unor componente API (application programming interface).
EVENIMENT
FOTO: Incendiu în satul Goiești din comuna Vidra. Focul a cuprins mai multe resturi lemnoase
Un incendiu a izbucnit în noaptea de joi spre vineri în satul Goiești din comuna Vidra.
Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.
sursa,…
Citește mai mult pe Alba24.ro