EVENIMENT
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost înțepat de o albină, într-o localitate din Vrancea

Un bărbat de 60 de ani din municipiul Focșani, a decedat, duminică după-amiaza în localitatea Chiojdeni, după ce a fost înțepat de o albină, în timp ce învăța apicultură. Polițiștii au fost alertați prin apel la numarul unic de urgența 112.
Din primele cercetări efectuate de polițiști, a reieșit faptul că bărbatul de 60 de ani, din municipiul Focșani, venise în localitatea Chiojdeni pentru a deprinde cunoștințe despre apicultură.
La faţa locului s-a deplasat şi un echipaj din cadrul Serviciului de Ambulanță Vrancea care, în urma efectuării manevrelor de resuscitare, a constatat decesul persoanei.
Cu ocazia cercetării la fața locului și examinării vizuale a cadavrului s-a constatat că nu prezintă leziuni pe corp, iar cadavrul a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Vrancea în vederea efectuării necropsiei şi stabilirii cauzei decesului.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.
EVENIMENT
Drumul Mănăstirilor are constructor. Consiliul Județean Alba a finalizat licitația pentru lucrările la o nouă rută turistică

Drumul Mănăstirilor are constructor. Anunțul a fost făcut de vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Marius Hațegan. Acesta a transmis că firma care a câștigat licitația pentru cele două loturi în lungime de 40 de kilometri este Elis Pavaje, iar lucrările vor trebui finalizate în doi ani.
Drumul Mănăstirilor va deschide o nouă rută turistică în județ. A fost denumit așa pentru că trece printr-o zona mănăstirilor care se regăsesc de-a lungul unui drum care…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbatul acuzat de agresarea femeii în Parcul Rozelor: A fost o reacție necontrolată la un pumn pe care mi-l aplicase anterior

Bărbatul acuzat de agresarea unei femei în Parcul Rozelor din Cluj-Napoca apreciază că a fost vorba despre un incident regretabil, însă spune că reacția sa a venit în contextul în care femeia ”a lovit și urmărit în prealabil doi minori”.
”Pe unul dintre ei la tras la pamant in timpul deplasarii cu bicicleta, actiune ce i-a produs vatamari si a distrus partial bicicleta, retinandu-l împotriva vointei sale.
Unul dintre acesti minori este fiul meu.
Este de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un bărbat din Blaj care își ținea copilul în frig și cerșea în fața market-ului Kaufland, condamnat. Ce pedeapsă a primit

Un bărbat din Blaj care cerșea alături de fiul său minor, în parcarea marketului Kaufland din Blaj a fost condamnat de magistrații din oraș.
Deși faptele sunt vechi, mai bine de doi ani, bărbatul a fost condamnat în data de 26 iunie 2025.
Acesta a ajuns în fața instanței de judecată pentru trei capete de acuzare, mai exact, pentru săvârșirea infracțiunii de folosirea unui minor în scop de cerșetorie.
La data comiterii faptelor, copilul avea patru ani. Acesta era ținut…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Concedii fără plată pentru bugetari. Ilie Bolojan: Nu văd nici un fel de problemă să recurgi la o astfel de măsură

Concedii fără plată pentru bugetari: Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, miercuri, întrebat dacă se ia în calcul măsura concediilor fără plată timp de patru-cinci zile. El a spus că nu vede niciun fel de problemă ca la un moment dat să se recurgă la un astfel de scenariu.
”Nu există o rețetă unică pentru a ține cheltuielile sub control și a le reduce cu o pondere rezonabilă.
Fiecare responsabil public, ministru, secretar de stat, șefi de agenții, primării, vor…
Citește mai mult pe Alba24.ro