EVENIMENT
Un bătrân de 93 ani, cea mai vârstnică persoană din Piatra-Neamţ care s-a vaccinat împotriva COVID-19

Un bătrân în vârstă de 93 ani, din municipiul Piatra-Neamţ, este cea mai vârstnică persoană din oraş care s-a vaccinat împotriva COVID-19, anunţă Primăria.
„La cei 93 de ani, se bucură de o stare bună de sănătate, nefiind în evidenţă cu boli cronice. A decis să se vaccineze având încredere că îl va proteja împotriva infectării”, transmit reprezentanţii Primăriei Piatra-Neamţ, pe pagina de Facebook a instituţiei.
Potrivit sursei citate, bătrânul nu a avut reacţii adverse în urma vaccinării, iar peste 21 de zile va reveni la centrul de vaccinare pentru cea de-a doua doză.
De la începutul campaniei de vaccinare, în judeţul Neamţ s-au vaccinat peste 4.600 de persoane fiind înregistrate patru reacţii adverse generale. Agerpres
EVENIMENT
Un șofer din Alba tras pe dreapta a recunoscut că a băut 20 de beri și jumătate de litru de coniac într-o zi. Ce alcoolemie a avut

Povestea unui șofer din Alba care a băut într-o zi 20 de beri, dar și jumătate de litru de coniac, iar a doua zi s-a urcat la volan este detaliată de magistrații Judecătoriei Sebeș.
Mai exact, șoferul a fost recent condamnat pentru conducere sub influența alcoolului. În data de 25 iunie 2025, judecătorii au dat o decizie în primă instanță.
Recent motivarea a devenit publică, find disponibilă pe portalul rejust.ro.
Bărbatul a fost tras pe dreapta în dimineața zilei de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cod portocaliu de caniculă în Alba și în peste jumătate de țară, vineri și sâmbătă. Temperaturile ajung la 40 de grade

O avertizare Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat este în vigoare de vineri dimineața până sâmbătă dimineața în Alba și în peste jumătate din țară. Temperaturile maxime vor ajunge la 40 de grade Celsius.
Cod Galben de caniculă și disconfort termic ridicat
- Interval de valabilitate: 4 iulie, ora 10:00 – 5 iulie, ora 10:00
Vineri, canicula și disconfortul termic ridicat se vor extinde în toate regiunile.
În Moldova, Dobrogea, jumătatea estică a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan critică abuzul de sporuri în administrație: „A devenit o competiție de inventat sporul”

Premierul Ilie Bolojan, a declarat că sistemul public a ajuns să fie sufocat de sporuri nejustificate, iar reformele reale în administrație trebuie să pornească de la o analiză onestă a resurselor și personalului, nu de la reduceri procentuale arbitrare, arată Mediafax.
Ilie Bolojan, a vorbit la Antena 3 CNN despre problema sistemică a sporurilor din administrația publică, pe care le consideră excesive și adesea abuzive.
Potrivit acestuia, reducerea cheltuielilor din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dosar cu amenințări în stil mafiot și profanare de morminte: Trei bărbați din Alba, trimiși în judecată pentru multiple fapte

Trei bărbați din Alba au fost trimiși în judecată, într-un dosar de amenințare, șantaj și profanare de morminte. Mai exact aceștia au amenințat o femeie, dar au și santajat-o pentru a obține mai multe sume de bani de la ea. Banii ar fi fost un împrumut pe care unul dintre cei trei l-ar fi acordat surorii femeii.
Pentru a fi mai credibili în amenințări unul dintre ei chiar a distrus piatra de mormânt a tatălului persoanei vătămate.
Deși faptele s-au petrecut în cursul…
Citește mai mult pe Alba24.ro