EVENIMENT
Un bebeluș din Caraș-Severin, confirmat cu COVID-19 și alte afecțiuni grave, a murit la spitalul din Sibiu

Un bebeluș care prezenta afecțiuni grave, pe care le avea de la naștere, confirmat cu Covid, a murit la spitalul din Sibiu.
104 decese la pacienți confirmați cu Covid au fost înregistate în ultimele 24 de ore în România, a anunțat sâmbătă Grupul de Comunicare Strategică (GCS).
Unul dintre aceștia face parte din categoria de vârstă 0-9 ani.
„Pacientul avea câteva luni, a prezentat comorbidități grave (afecțiuni pe care le avea încă de la naștere), era de sex masculin, din Caraș Severin. A decedat la spital, în Sibiu”, au transmis sâmbătă reprezentanții GCS.
Un alt deces a fost raportat la la categoria de vârstă 30-39 ani, două decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.
(sursa: Mediafax)

Prezența unui urs a fost semnalată în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 01:30, în localitatea Oiejdea, în zona drumului național DN 1.
Potrivit ISU Alba, a fost transmis un mesaj RO-Alert persoanelor din zonă.
foto: arhiva
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șoferiță prinsă băută la volan. Partenerul a vrut să o salveze, dar a fost dus la secție și sancționat

O șoferiță din Gherla a fost prinsă băută la volan de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate în noaptea de 5 iulie. Incidentul a luat o turnură neașteptată după apariția partenerului ei, care a avut un comportament recalcitrant și a fost ulterior sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.
În data de 5 iulie, în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit pentru control, în municipiu, un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu (AUR): România a fost vândută pe datorie. Toți au știut, toți au tăcut, toți trebuie să răspundă

Ne aflăm în fața unui caz de complicitate politică în formă continuată, care a dus la o catastrofă economică. Ciolacu, Ciucă, Iohannis – toți acești oameni, aflați în fruntea statului în 2024, au fost avertizați oficial, în scris, de apariția unei găuri bugetare uriașe. Au fost șase informări, toate cu un conținut clar: economia României deraiază.
Și ce-au făcut? Au tăcut. Mai mult decât atât: au mințit, au împărțit pomeni electorale, au lansat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO ȘTIREA TA: Un copac a căzut pe un autoturism sâmbătă seara, pe o stradă din Alba Iulia

Un copac a căzut pe un autoturism sâmbătă seara, pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit unui cititor Alba24, la fața locului a intervenit un echipaj de la Poliția Locală. Polițiștii locali ar fi tras pomul de pe autoturism și l-ar fi lăsat mai apoi în stradă.
Incidentul s-a produs pe strada Petru Maior, în zona intersecției cu străzile Samuel Micu și Vasile Alecsandri.
Potrivit cititorului Alba24, polițiștii locali le-ar fi spus loccuitorilor din zonă să pună mâna pe un…
Citește mai mult pe Alba24.ro