Connect with us

EVENIMENT

Un bucureștean care a depășit vârsta de 111 ani, declarat al treilea cel mai longeviv bărbat al planetei

Publicat

Dumitru Comânescu, un bucureștean care a ajuns la venerabila vârstă de 111 ani și 3 luni, a fost declarat al treilea cel mai bătrân bărbat din lume de Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Bărbatul a fost premiat recent de Primăria Capitalei prin cadrul Centrului pentru Seniori al Municipiului București, cu suma de 5.000 de lei.

Mai mult decât atât, acesta a primit și o plachetă onorifică în semn de „omagiu adus vieţii şi contribuţiei la dezvoltarea societăţii şi a comunităţii Municipiului Bucureşti şi ca o recunoaştere a respectului şi preţuirii faţă de seniorii bucureşteni”.

Dumitru Comănescu a fost inginer agronom și este unul dintre cei mai valoroși fitopatologi pe care i-a avut țara noastră. Acesta a lucrat preț de 70 de ani, iar la vârsta de 86 de ani și-a încercat norocul la un concurs pentru experți agricoli, unde s-a clasat al cincilea, prelungindu-și astfel activitatea, scrie playtech.ro.

Dumitru Comânescu s-a născut pe data de 8 noiembrie a lui 1908 și este al treilea cel mai bătrân bărbat de pe Planetă, arată clasamentul The Gerontology Research Group (GRG).

Cel mai bătrân bărbat recunoscut de către Guinness World Records este japonezul Chitetsu Watanabe, care va împlini 113 ani luna viitoare. Pe locul al doilea, înaintea românului nostru, se află Robert Weighton din Marea Britanie, născut pe data de 29 martie 1908. Cea mai vârstincă este, însă, o femeie. Aceasta se numește Kana Tanaka și a împlinit 117 ani pe data de 2 ianuarie 2020.

Sursa: playtech.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Furnizarea apei potabile, întreruptă în localitatea Războieni-Cetate, după o avarie la rețea. Precizările Apa CTTA

Publicat

avarie la rețeaua de apă din zona aiud. alimentarea cu

Operatorul Apa CTTA – Sucursala Ocna Mureș a anunțat luni dimineața întreruperea furnizării apei potabile în localitatea Războieni – Cetate, din cauza unei avarii la rețeaua de distribuție a apei potabile. 

Reluarea alimentării cu apă potabilă este estimată pentru ora 13:30.

„La reluarea furnizării cu apă potabilă, este posibil să apară depășiri ale parametrului turbiditate, caz în care sfătuim consumatorii să utilizeze apa numai în scop menajer.

Eventualele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Calendar ANAF pe luna noiembrie 2025: Ce documente trebuie depuse la Fisc și la ce dată

Publicat

calendar anaf pe luna noiembrie 2025: ce documente trebuie depuse

Calendar ANAF pe luna noiembrie 2025. Fiscul a publicat lista documentelor care trebuie depuse de cotribuabili și termenele până la care trebuie făcut acest lucru.

Printre cele mai importante se numără Declarația 100 privind obligațiile de plată la bugetul de stat, Declarația 112 privind contribuțiile sociale și impozitul pe venit, precum și Decontul de TVA – Formularul 300.

Calendarul ANAF oferă un ghid detaliat al formularelor, termenelor și categoriilor de contribuabili…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Acțiune de igienizare pe Calea Dezmirului. Continuă intervențiile pentru curățenie și relocarea persoanelor din zonă

Publicat

dan tarcea.jpg






Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Dan Tarcea, a anunțat o nouă acțiune amplă de igienizare pe Calea Dezmirului, o zonă care rămâne una dintre cele mai dificile din punct de vedere al menținerii curățeniei.

„Am revenit pe Calea Dezmirului pentru o nouă acțiune de igienizare. Este o zonă problematică, unde menținerea curățeniei rămâne o provocare constantă”, a declarat viceprimarul.

Potrivit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Sâncel, reținut de polițiști după ce a fost prins băut la volan, pe o stradă din Blaj. Ce alcoolemie avea

Publicat

bărbat din gârda de sus, cercetat de polițiști după ce

Un bărbat de 32 de ani din Sâncel a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea sub influența alcoolului, pe o stradă din Blaj. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 26 octombrie 2025, polițiștii rutieri din municipiul Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un barbat de 32 de ani, cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.

În dimineața zilei de 26 octombrie 2025, polițiștii rutieri din municipiul Blaj au oprit, pentru control, pe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe