Connect with us

EVENIMENT

Un copil de 13 ani din Deva a ajuns la spital, după ce a fost muşcat de o viperă, chiar în fața blocului

Publicat

vipera

Un copil de 13 ani, din Deva, despre care medicii au apreciat că ar fi fost muşcat de o viperă, a primit îngrijiri medicale la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) a spitalului din oraş, după administrarea serului antiviperin el fiind transferat la spitalul de copii "Louis Ţurcanu" din Timişoara, a informat, vineri, Consiliul Judeţean (CJ) Hunedoara.

"Pacientul, în vârstă de 13 ani, s-a prezentat la UPU în jurul orei 22.30. Având în vedere simptomele, se presupune că a fost muşcat de viperă de un deget, i s-a administrat ser antiviperin şi a fost transferat la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii din Timişoara", a declarat managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva, Delia Băda.

Mama copilului susține că incidentul a avut loc chiar în fața blocului unde locuiesc, în cartierul Progresului din Deva.

De asemenea, femeia susține că mai mulți locuitori din zonă se plâng că au mai văzut în zonă șerpi și sunt deciși să facă o sesizare la Primăria Deva.

 

Managerul Spitalului Județean de Urgență Deva a declarat că ”Este foarte important ca hunedorenii să cunoască pericolul pe care îl reprezintă viperele în această perioadă, modalităţile de prevenire a atacului acestora şi care sunt primele măsuri de ajutor care trebuie luate în caz de muşcătură".

În cazul unei muşcături de viperă, pacientul trebuie transportat de urgenţă la spital pentru administrarea serului antiviperin. Efectele unei muşcături de şarpe veninos variază în funcţie de vârstă, condiţia fizică şi starea de sănătate a victimei, au afirmat reprezentanţii SJU Deva.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Presiune pe Clinica de Ortopedie din Cluj. 7 operații de urgență și alte 30 programate în urma accidentărilor din ultimele zile

Publicat

zapada ninsoare cluj napoca sursa primaria cluj napoca facebook.jpg






Iarna își pune amprenta pe activitatea medicilor clujeni. Reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Cluj raportează o presiune uriașă asupra secției de Ortopedie, unde un flux constant de pacienți a solicitat îngrijiri de specialitate în ultimele două zile.

Bilanțul ultimelor 48 de ore: 175 de prezentări

Dinamica la Camera de Gardă a fost una intensă, 175 de persoane prezentându-se cu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

5 ianuarie - Ajunul Bobotezei: Zi de post aspru. Tradiții și superstiții. Pregătire pentru marea sărbătoare a Botezului Domnului

Publicat

5 ianuarie ajunul bobotezei: zi de post aspru. tradiții

Ajunul Bobotezei, prăznuit pe 5 ianuarie, este una dintre cele mai importante zile de pregătire spirituală din calendarul creștin-ortodox. Ziua precede marea sărbătoare a Botezului Domnului (Boboteaza) și este rânduită de Biserică drept zi de post aspru sau chiar post negru, în semn de curățire trupească și sufletească.

Post aspru în Ajunul Bobotezei

Potrivit canoanelor bisericești, în Ajunul Bobotezei se ajunează, adică nu se mănâncă nimic până seara. Credincioșii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Avertizare Infotrafic: Circulație în condiții de iarnă în Alba și mai multe județe din țară. Recomandări pentru şoferi

Publicat

avertizare infotrafic: circulație în condiții de iarnă în alba și

Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informeză luni dimineața că, la nivel național, sunt semnalate precipitații sub formă de ninsoare în județele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava și Vrancea. Se circulă pe un carosabil parțial acoperit cu zăpadă.

În zona de sud și sud-est a țării plouă ușor, carosabilul fiind...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sute de milioane de euro din fonduri europene, disponibile pentru investiții în agricultură. Cum pot fi obținute de către fermieri

Publicat

sute de milioane de euro din fonduri europene, disponibile pentru

Aproape 501 milioane de euro din fonduri europene vor fi disponibile pentru investiții în agricultură și procesare în primele două luni ale acestui an, prin intervențiile care urmează să fie lansate în cadrul Planului Strategic PAC 2023–2027, potrivit calendarului estimativ publicat de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

Șapte sesiuni de finanțare sunt programate să fie deschise în lunile ianuarie și februarie 2026, cele mai mari alocări fiind destinate...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe