Connect with us

EVENIMENT

Un copil de 5 ani, din Constanța, rănit de un dulap de pe holul grădiniţei, care a căzut peste el

Publicat

Un copil de 5 ani a fost trasportat, miercuri, la spitalul din Constanța după ce s-a răsturnat peste el un dulap, în timp ce se juca pe holul instituţiei de învăţământ.

Potrivit şefului Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Constanţa, Sorin Mihai, minorul ar fi suferit leziuni uşoare.

"Referitor la cazul de la Grădiniţa cu Program Prelungit Perluţele Mării, din primele informaţii ştim că, în cursul zilei de astăzi (miercuri - n.r.), după terminarea programului, unul dintre copii a fost preluat de la grupă de către mama sa, a ieşit pe hol înaintea mamei şi, în timp ce se juca, un dulap s-a răsturnat peste el, dar numai parţial, căci obiectul de mobilier a rămas sprijinit de peretele opus, holul fiind îngust. Conform procedurii, a fost anunţat Serviciul 112 şi, implicit, Inspectoratul Judeţean de Poliţie. Din datele pe care le avem până în prezent, la sosirea echipajului de urgenţă medicală, copilul era conştient, având numai câteva zgârieturi la o ureche şi la degete (fără sângerare abundentă)", a transmis inspectorul şcolar general.

Conform Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa, poliţiştii au fost sesizaţi despre cele petrecute printr-un apel la 112, în jurul orei 17,00.

"Un minor de 5 ani a fost rănit după ce ar fi căzut un dulap peste el. Copilul este conştient, a fost transportat la spital, fără probleme. Dulapul ar fi căzut după ce copilul s-ar fi agăţat de el", a informat IPJ.

Reprezentanţi ai Serviciului de Ambulanţă Judeţean Constanţa au declarat că minorul a suferit un traumatism în zona lombară, după ce s-ar fi agăţat de uşa unui dulap, fiind lovit în spate. Starea de sănătate a copilului este stabilă, iar după ce i se vor face investigaţiile medicale necesare, medicii vor decide dacă acesta va rămâne spitalizat. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Amendă URIAȘĂ pentru anvelope de vară pe autostradă. Șoferiță din Alba, ”taxată” de polițiștii rutieri

Publicat

amendă uriaȘĂ pentru anvelope de vară pe autostradă. Șoferiță din

O șoferiță din Alba Iulia s-a ales cu o amendă uriașă din partea polițștilor rutieri. Acesta a fost oprită pentru un control de rutină pe Autostrada A1. Însă ceva le-a atras atenția polițiștilor. 

Autoturismul condus de tânăra din Alba Iulia avea montate anvelope de vara, în condițiile în care de o săptămâna județul Alba este sub zăpadă. Cazul a fost comunicat de reprezentanții IPJ Alba, vineri, 9 ianuarie 2026. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 8 ianuarie 2026,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rochii pentru fete Reserved – cum alegi cel mai potrivit model pentru fiica ta? (P)

Publicat

rochii pentru fete reserved – cum alegi cel mai potrivit

Părinții caută din ce în ce mai des haine care nu sunt doar frumoase, ci și practice. De ce se bucură rochiile Reserved de o popularitate atât de mare?

În primul rând, pentru că îmbină confortul cu stilul. Fetele le poartă cu plăcere – datorită croielilor și culorilor se simt speciale, iar părinții apreciază calitatea materialelor și durabilitatea execuției. Astfel, rochiile nu sunt piese vestimentare „pentru o clipă”, ci fac parte din ținutele de zi cu zi, potrivite...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cinci localităţi din Cluj sunt tot fără curent. 425 de familii afectate

Publicat

curent electric e1609776196527.jpg






Deşi susţin că lucrătorii săi au depus eforturi mari pentru remedierea situaţiilor în care condiţiile meteorologice au întrerupt alimentarea cu energie electrică în mai multe zone, în judeţul Cluj încă existau în cursul nopţii cinci localităţi care nu beneficiază de current, fiind afectate 425 de familii.

Cinci localităţi din Cluj, fără curent

“În arealul DEER, mai sunt 9 localități/comune...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ONG-ul ”Prietenii lui Azor” care se ocupă de câinii fără stăpâni din Alba Iulia a câștigat un proiect susținut de Star Assembly

Publicat

ong ul ”prietenii lui azor” care se ocupă de câinii fără

Asociația ”Prietenii lui Azor” ONG-ul din Alba Iulia care se ocupă de salvarea animalelor, dar în special de cățeii din adăpostul public al municipiului, vor continua proiectele și în 2026. 

Mai exact, asociația a câștigat un proiect susținut financiar de Mercedes-Benz / Star Assembly & Star Transmission. Drept urmare, campaniile de sterilizare gratuită vor continua și în 2026.

”Proiectul nostru a fost selectat și susținut printr-o sponsorizare oferită de Mercedes-Benz...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe