Connect with us

EVENIMENT

Un elev de 12 ani din Ploiești a intrat în școală cu un pistol de tip air-soft

Publicat

politia 112 general generic 1000x600
Arhivă foto

Un elev de 12 ani a venit la școală cu un pistol cu bile din plastic. Incidentul s-a produs la o unitate de învățământ din Ploiești, județul Prahova.

Potrivit IPJ Prahova, la data de 3 noiembrie 2022, în jurul orei 13.30, polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție, au fost informați de către cadrele didactice din cadrul unei unități de învățământ, cu privire la faptul că un elev s-a prezentat la unitatea de învățământ având asupra sa un pistol cu bile din plastic.

Polițiștii deplasați la fața locului, au identificat apelanta, care a declarat faptul că în luna septembrie 2022, un alt cadru didactic ar fi confiscat un pistol cu bile de la un elev în vârstă de 12 ani, neanunțând la acel moment organele de poliție.

În urma verificărilor efectuate, cu sprijinul polițiștilor Serviciului Arme Explozivi si Substanțe Periculoase s-a stabilit faptul că pistolul în cauză este unul tip air-soft, fără marcă și face parte din categoria armelor neletale, nefiind supusă autorizării.

În cauză, a fost luată măsura sancționării contravenționale a reprezentantului legal al minorului, în conformitate cu prevederile Legii nr. 61/ 1991, pentru nesupravegherea acestuia, cu amendă în valoare de 200 de lei.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. Un pas mare nevăzători: „See You”, aplicația care le redă libertatea de a explora Clujul, s-a lansat astăzi

Publicat

whatsapp image 2025 05 23 at 14.57.40 1.jpeg

Un pas important pentru incluziune digitală a fost făcut astăzi la Cluj-Napoca. La Centrul pentru Tineret a fost lansată oficial „See You”, o aplicație mobilă destinată persoanelor cu deficiențe de vedere.

Cum s-a născut SeeYou?

Ideea aplicației a pornit dintr-o nevoie simplă, dar profund umană, a persoanelor nevăzătoare: aceea de a fi însoțit. Fie că e vorba de un drum la cumpărături, o vizită la poștă, la ANAF sau o seară la concert, SeeYou oferă o…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenționare Cod Galben de furtuni în Alba și în țară. Ploi torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii și grindină

Publicat

atenționare cod galben de furtuni în alba și în țară.

Administrația Națională de Meteorologie a emis, vineri, atenționare Cod Galben de furtuni valabilă pentru aproape toată țara, inclusiv în județul Alba. Vor fi ploi torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii și grindină. Condițiile de instabilitate atmosferică se vor menține până luni, 26 mai.

Atenționare meteo Cod Galben: de vineri, 23 mai, ora 10.00 până sâmbătă, 24 mai, ora 6.00 – instabilitate atmosferică temporar accentuată

În cea mai mare parte a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

26 mai: Se întrerupe furnizarea apei potabile la Ocna Mureș, pentru lucrări la rețea. Străzile vizate

Publicat

26 mai: se întrerupe furnizarea apei potabile la ocna mureș,

Luni, 26 mai, se întrerupe furnizarea apei potabile la Ocna Mureș, pentru lucrări la rețea. Sunt vizate mai multe străzi din oraș.

Apa CTTA SA – Sucursala Ocna Mureș anunță că luni, 26 mai, de la ora 8.00, se întrerupe furnizarea apei potabile în orașul Ocna Mureș, pentru circa șase ore. Sunt planificate lucrări de cuplare a noii conducte de alimentare cu apă potabilă.

Furnizarea apei va fi întreruptă pe următoarele străzi din orașul Ocna Mureș:

  • Ștefan cel Mare,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dan Petrescu (CFR Cluj), înaintea partidei cu FCSB: Noi suntem Renault, ăia au Mercedes

Publicat

dan petrescu bolnav.jpg

Dan Petrescu a susținut penultima conferință de presă a sezonului, premergătoare meciului cu FCSB. „Bursucul” a avut două cerințe pentru Nelu Varga, patronul echipei ardelene. El a vorbit și despre două posibile achiziții, Karlo Muhar și Andrei Burcă, și a dat de înțeles că sunt discuții cu cei doi.

La fel ca după câștigarea finalei Cupei României, Dan Petrescu a declarat că nu vrea să piardă niciun jucător important în perioada de mercato din vară. El…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe