Connect with us

EVENIMENT

Incident ȘOCANT într-un liceu din Botoșani: Un elev a ajuns la spital cu arsuri GRAVE

Publicat

spital copii bloc 3.jpg

Întâmplare şocantă într-un liceu din oraşul Flămânzi, judeţul Botoşani. Un elev de 17 ani a ajuns la spital cu arsuri grave.

Potrivit Botoșani24.ro, încă nu se știe cu exactitate cum s-a întâmplat.

Pe de o parte colegii băiatului spun că acesta s-a ars singur după ce s-a jucat cu o substanţă inflamabilă şi cu o brichetă. De cealaltă parte, băiatul le-a povestit medicilor că, de fapt, chiar colegii lui i-ar fi dat foc.

UPDATE Incident ȘOCANT într-un liceu din Botoșani. Poliţia a demarat o anchetă

Poliţiştii din Botoşani au deschis o anchetă penală în acest caz.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Botoșani, Delia Nenişcu, nu se cunosc cu exactitate împrejurările în care s-a produs evenimentul, existând informaţii că la momentul respectiv elevii se aflau în sala de curs, fără ca profesorul să fie prezent.

„În cauză, poliţiştii din cadrul Poliţiei oraşului Flămânzi s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă. Urmează să stabilim cu exactitate împrejurările în care s-a produs fapta, iar în funcţie de rezultate să fie dispuse măsuri legale”, a afirmat Nenişcu.

Anchetatorii susţin că în sala de curs a fost pulverizat un gaz inflamabil şi a fost aprinsă o brichetă, ceea ce a condus la incendierea hainelor elevului de 17 ani.

Conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean Botoşani a anunţat că directorul liceului în care s-a produs evenimentul a demisionat din funcţie.

„Este extrem de dureros pentru întreaga comunitate şcolară. Transmit elevului şi familiei lui întreaga susţinere, sperând să se recupereze cât mai repede. Directoarea liceului şi-a înaintat deja demisia din funcţie, fiind şi dumneaei profund afectată de cele întâmplate”, a declarat inspectorul general Ada Macovei.

Totul s-a petrecut luni după-amiază, în timp ce elevii se aflau la ora de educaţie tehnologică. La un moment dat, profesoara, care este şi directoarea liceului, a ieşit câteva minute din clasă.

Ar fi şters tabla, după care a luat spray-ul respectiv să şteargă de pe bancă tot ce a scris el. Avea o brichetă în mână, iar colegii spun că au încercat să-i ia bricheta. Nu ştiu cum s-a aprins. El atât striga: Mi-au dat foc, mi-au dat foc. Ei au spus că nu este adevărat”, a declarat directoarea școliipentru observatornews.ro.

Băiatul a fost preluat de o ambulanţă direct de la şcoală cu arsuri grave pe faţă şi zona toracică.

După ce medicii l-au stabilizat, băiatul a fost transferat la Spitalul de Urgenţă pentru Copii Sfânta Maria din Iaşi.

Citește Romania24.ro pe Google News

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Polo feminin: sportivele CSM Unirea Alba Iulia au câștigat meciul cu ZVK Steaua Roșie Belgrad, în preliminariile Conference Cup

Publicat

polo feminin: sportivele csm unirea alba iulia au câștigat meciul

Sportivele CSM Unirea Alba Iulia au câștigat, sâmbătă seara, meciul cu ZVK Steaua Roșie Belgrad, cu scorul de 20-5 (4-2, 5-0, 9-1, 2-2).

Competiția face parte din Grupa B din primul tur preliminar al competiției de polo pe apă feminin Conference Cup. Acesta se desfășoară în Bazinul Olimpic din Alba Iulia.

Cecilia Diaz Mesa a marcat 9 goluri pentru Unirea, Jazmin-Adrienn Lorincz 3, Dorofea Vîrtosu 2, Yanisbel Victoria Lopez Perez 2, Debora Nagy 2, Madina Rahmanova 1, Adriana…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Clujeancă reținută 24 de ore după ce a fost prinsă cu un bolid de lux furat din Belgia. Nu a vrut să colaboreze cu poliția

Publicat

politie scandal noapte.jpg






O femeie de 38 de ani din Cluj-Napoca a fost reținută pentru 24 de ore, după ce polițiștii au descoperit că circula cu un autoturism de lux furat din Belgia și cu plăcuțe de înmatriculare sustrase.

Mașina era parcată pe o stradă din oraș, iar neconcordanțele privind înmatricularea au atras atenția Poliției Locale.

Plăcuțe furate și mașină dată în urmărire internațională

Potrivit IPJ Cluj, cazul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Taxe vamale pentru colete mai ieftine de 150 de euro, din 2026. Măsură impusă de UE. Vizate, Shein, Temu și alte comenzi din China

Publicat

un bărbat din alba a comandat o șurubelniță în valoare

Taxe vamale pentru colete mai ieftine de 150 de euro, din 2026. Miniștrii de finanțe din Uniunea Europeană au fost de acord să devanseze termenul prin care vor fi impuse taxe vamale și pentru coletele sub valoarea de 150 de euro. Decizia va avea efect direct asupra platformelor online din China, cum ar fi Shein, Temu și Alibaba, transmite Reuters.

”Ca măsură pe termen lung, miniștrii de finanțe ai UE au convenit să elimine o regulă care permite intrarea în UE a mărfurilor în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Conferință despre tratamentul piciorului diabetic la Cluj. Ce spun mai mulți medici despre tratamentul minim invaziv

Publicat

foot reflexology 3781174 1280.jpg






Clujenii sunt invitați, luni, la conferinţa „Tratamentul minim invaziv al bolii arteriale periferice şi piciorului diabetic -importanța abordării multidisciplinare şi dreptul pacientului la a doua opinie medicală”, accesul fiind gratuit.

Evenimentul are loc începând cu ora 17,30 în clădirea The Office din Cluj-Napoca și reunește mai mulți speakeri din domeniul medical.

Laura Crișan, consultant financiar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe