Connect with us

EVENIMENT

Un fost poliţist din Constanţa nu poate justifica o avere de 141.000 de euro

Publicat

ANI, agentia nationala de integritate

Agenţia Naţională de Integritate a constatat faptul că un fost ofiţer de poliţie din Constanţa nu poate justifica suma de 141.000 de euro prin veniturile realizate, fiind sesizată în acest sens Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Constanţa.

Potrivit unui comunicat al ANI, inspectorii de integritate au constatat existenţa unei diferenţe nejustificate în cuantum de 562.220 lei (141.831 euro) între averea dobândită şi veniturile realizate de către Ioan Mocanu, fost funcţionar public cu statut special (ofiţer de poliţie) în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa.

În acest caz, Agenţia Naţională de Integritate a sesizat Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Constanţa, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite şi veniturile realizate în perioada exercitării funcţiei publice de către Ioan Mocanu.

De asemenea, ANI a constatat că un poliţist din Capitală s-a aflat în stare de incompatibilitate.

Astfel, Cristinel Şerban, agent de poliţie în cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, Sectorul 2 Poliţie, Secţia 9 Poliţie, a exercitat simultan, în perioadele 1 noiembrie 2016 - 1 aprilie 2018, respectiv 4 iunie 2018 - 14 ianuarie 2019, calitatea de funcţionar public cu statut special şi pe cea de angajat cu contract individual de muncă în cadrul a două societăţi comerciale, aflate în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile din fişa postului. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Locuri de muncă pentru români, în străinătate: peste 240 de posturi, în mai multe domenii de activitate

Publicat

varianta susținută de psd în reforma administrației locale: primarii vor

Locuri de muncă pentru români, în străinătate. Prin Eures România sunt disponibile 241 de locuri de muncă la angajatorii din SEE.

Cele mai multe locuri de muncă sunt în Norvegia și Suedia. Alte posutir sunt în Italia, Germania și Olanda. Oferte au și angajatori din Slovenia și Irlanda.

Locuri de muncă în străinătate

  • Norvegia - 103 locuri de muncă (pentru: lucrător în producție - prelucrarea somonului; mecanic biciclete)
  • Suedia - 90 locuri de muncă (pentru: electrician;...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT rutier pe DN 67C - Transalpina, în comuna Săsciori. O mașină s-a răsturnat

Publicat

accident rutier pe dn 67c transalpina, în comuna săsciori.

Un accident rutier s-a produs luni dimineața, în jurul orei 08:00, pe drumul național DN 67 C, în comuna Săsciori. Din primele informații, o mașină s-a răsturnat.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe DN 67C, în comuna Săsciori.

Este vorba despre un autoturism răsturnat, fără persoane încarcerate.

Salvatorii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Circulație în condiții de ceață pe drumurile din Alba și alte 14 județe. Vizibilitate redusă la sub 200 m și pe autostrăzi

Publicat

trafic îngreunat în zona vințu de jos, din cauza viscolului.

Circulația se desfășoară în condiții de ceață, luni dimineața pe mai multe drumuri din Alba și alte 14 județe.

Sunt avertizări de ceață pe drumurile din  județele Alba, Brăila, Călărași, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Olt, Teleorman, Tulcea, Vaslui și Vâlcea și pe autostrăzile A1 București - Pitești, A2 București - Constanța și A3 București - Ploiești.

Potrivit ​Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea la Cluj luni, 26 ianuarie. Sunt așteptate ploi sau lapoviță în a doua jumătate a zilei

Publicat

cluj napoca e1750172752905.jpg






Meteorologii estimează pentru luni o zi cu temperaturi ușor peste normalul climatologic al lunii ianuarie și condiții predominant noros în cea mai mare parte a județului Cluj.

Cerul va fi, în general, acoperit, iar șansele de precipitații locale, inclusiv ploaie slabă sau lapoviță, vor fi ridicate spre după-amiaza şi seara zilei. Temperatura aerului va oscila în timpul zilei între aproximativ 2 și 8 grade...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe