EVENIMENT
Un medic de familie din Potcoava – Olt, infectat cu noul coronavirus, a murit. Al doilea doctor din oraș, spitalizat

Unul dintre cei doi medici de familie din oraşul Potcoava, ambii infectaţi cu noul coronavirus, a decedat şi cel de-al doilea este internat în spital, asistenţa medicală pentru pacienţii din localitate urmând să fie asigurată cu ajutorul unui medic de familie din comuna Icoana, potrivit reprezentanţilor Casei de Asigurări de Sănătate (CAS) Olt.
Medicul de familie decedat, o femeie în vârstă de 65 de ani, era spitalizat de la începutul săptămânii trecute, în stare gravă şi a pierdut lupta cu boala în cursul nopţii de marţi spre miercuri.
Şi cel de-al doilea medic de familie din Potcoava a fost testat pozitiv pentru infecţia cu SARS-CoV-2 şi este internat în spital de mai multe zile, astfel că până la revenirea la cabinet pacienţii au fost direcţionaţi către medicii din localităţile învecinate.
Directorul CAS Olt, Sorina Oancea, a explicat faptul că, în acest context, un medic de familie dintr-o localitate din apropiere, Icoana, va lucra şi la Potcoava începând din această săptămână.
„Încă de ieri era stabilit ca domnul doctor Tudor să meargă şi la Potcoava, în condiţiile în care doamnele doctor erau internate în spital. Toţi medicii din împrejurimi au sărit în ajutorul pacienţilor de acolo pentru reţete, bilete, ce a fost mai urgent. Astăzi am aflat trista veste despre una dintre doamnele doctor. Doctorul Tudor în câteva zile va avea un punct de lucru la Potcoava, dar de astăzi deja a fost acolo. Şi am aflat că şi autorităţile locale îl vor sprijini cu ce este necesar în privinţa amenajării spaţiului”, a spus Sorina Oancea.
Directorul CAS Olt a adăugat că la punctul de lucru al cabinetului medical în cauză programul va fi probabil adaptat astfel încât medicul să poată acorda asistenţă şi pacienţilor din Icoana, însă toţii pacienţii care vor avea nevoie vor fi consultaţi şi vor primi reţete.
Doctoriţa din Potcoava este primul medic de familie din judeţ care a murit în urma infectării cu noul coronavirus, însă în judeţul Olt, în urmă cu patru luni, a decedat şi un medic de la Ambulanţă.
Totodată, de la începutul pandemiei, au murit în urma infecţiei cu SARS-CoV-2 cinci asistente şi două infirmiere de la spitale din judeţ. Agerpres

Nu, nu e greșeală. E “împingător”, nu “învingător”. Vezi mai jos de ce.
Pornesc de la o observație făcută în timp: atunci când împingi ceva, tu nu ești de fapt parte din acel ceva. Împingi acel ceva într-o direcție, în ideea de-a obține foloase de pe urma lui.
Împingi un șifonier într-un colț, de pildă – cu scopul de a-l așeza acolo unde îți e comod să-ți păstrezi hainele. Sau împingi mașina într-un loc de parcare, atunci când mașina nu mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea până la mijlocul lunii octombrie. Când scad temperaturile. Prognoza meteo actualizată pe patru săptămâni

Vremea până la mijlocul lunii octombrie: temperaturile vor fi mai mari decât de obicei, până la finalul primei luni de toamnă. Însă vor fi variații mari în interval de câteva zile. Apoi, în octombrie, se mai răcește.
În următoarele două săptămâni din septembrie, temperaturile vor varia între: 21-27 de grade în centru, 20-31 de grade în sud și vest, 17-28 în nord-est.
Vezi și Vremea până la finalul lunii septembrie în regiuni din țară
Luna octombrie începe cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Azi se împlinesc 180 de ani de la inaugurarea Vechii Primării din Piața Unirii. Un simbol al justiției și al identității clujene

Azi, 16 septembrie, se împlinesc 180 de ani de la inaugurarea clădirii Vechii Primării din Piața Unirii, un reper istoric și arhitectural al Clujului, care a marcat secole de viață administrativă, civică și urbană.
O clădire-simbol în centrul Clujului
În inima orașului, la numărul 1 din Piața Unirii, Vechia Primărie domină peisajul urban. Locuitorii continuă să îi viziteze încăperile, să îi admire…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Marius Cosmin Pintea, directorul Liceului Teoretic Teiuș, printre finaliștii regionali la Gala Premiilor – Directorii Anului 2025

Marius Cosmin Pintea, directorul Liceului Teoretic Teiuș, este unul dintre finaliștii din Regiunea Centru, pentru Gala Premiilor pentru Directorii Anului 2025. Acesta a câștigat selecția regională la categoria ”Inovare”.
În cadrul Galei, vor fi premiați patru directori de școală la categoriile: Inovare, Egalitate de Șanse, Antreprenoriat și Directorul Anului 2025. Jurizarea regională s-a desfășurat la Alba Iulia în zilele de 11 și 12 septembrie.
Anunțarea câștigătorilor…
Citește mai mult pe Alba24.ro