Connect with us

ACTUALITATE

Un medic vorbește despre „fața nevăzută” a spitalelor, după incendiul de la Piatra Neamț

Publicat

Managerul Institutului „Marius Nasta” din Bucureşti, Beatrice Mahler, a atras atenţia că, pentru ca pacientul şi personalul medical să aibă siguranţă în spital, este necesar şi ca echipa administrativă şi tehnică a spitalului să fie performantă sau, cel puţin, implicată, menţionând că acest lucru iese în evidenţă în cazul incendiului de la Spitalul judeţean Piatra Neamţ.

„Vorbim de spitale, de pacienţi, de personal medical. Dar ca toate acestea să funcţioneze, iar pacientul şi personalul medical să aibă siguranţă atunci când ajunge în spital, pe lângă partea medicală este necesar într-o unitate medicală ca echipa administrativă şi tehnică a spitalului să fie performantă sau cel puţin implicată. Ei formează faţa nevăzută, dar care iese în evidenţă în astfel de momente tragice, precum cel de la Piatra Neamţ”, a scris duminică Beatrice Mahler pe Facebook.

Ea a menţionat că unul din primele obiective logistice asumate ca manager a fost deschiderea accesului la poarta 2 a Institutului, pentru că, în caz de necesitate, fluxul intrare-ieşire trebuie asigurat pe cele puţin doi căi de acces.

„Vă daţi seama, am ajuns manager la un spital cu o singură poartă… Şi dacă situaţia vi se pare că se rezolvă uşor, să ştiţi că reclamaţiile au curs şi mai curg….pentru că „de ce să se deschidă şi a doua poartă?”, a adăugat Mahler.

Ea a mai relatat că un alt obiectiv al său, care este încă în plin proces de implementare, este acela de dezvoltare a echipei administrative şi tehnice.

„Din păcate, îmi dau seama că în spitale sau într-un spital nu poţi cere performanţă unor persoane pentru care „şi mâine e o zi” sau „merge şi aşa” sau „rezolvăm, nicio problemă”, dar problema rămâne împietrită în timp şi loc. Se vorbeşte de schimbare, dar într-un spital, în afara Comitetului director şi al şefilor de secţie, toţi ceilalţi şefi din spitale – şi sunt mulţi – ocupă o funcţie… Iar viaţa noastră este şi în mâinile lor”, a mai scris Beatrice Mahler. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Mucenic Vasilisc

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul mucenic vasilisc

Publicitate

Sfântul Mucenic Vasilisc, originar din satul Humialon, din Eparhia Amasiei, a trăit în timpul împăratului Maximian (286-305) și a fost nepotul Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron. Împreună cu Eutropiu și Cleonic, a propovăduit minunile săvârșite de unchiul său, Teodor Tiron, încercând să-i convertească pe păgânii din regiune la creștinism și dărâmând o statuie a zeiței Artemis.

După sfârșitul mucenicesc al Sfântului și Marelui…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Descoperire șocantă făcută de polițiști: Femeie găsită abia după intervenție, ascunsă de natură zeci de metri de locul accidentului de la Flămânzi

Publicat

descoperire șocantă făcută de polițiști: femeie găsită abia după intervenție,

Publicitate

Astăzi, 21 mai, pe DJ 282 B, în afara localității Flamânzi, s-a produs un accident rutier, în care au fost implicate două autoturisme.

Din verificările efectuate până în acest moment, a reieșit faptul că un autoturism, condus de un bărbat, în vârstă de 74 de ani, din județul Iași, în timp ce se deplasa pe DJ 282 B, direcția de deplasare, dinspre Iași către Botoșani, ar fi intrat în coliziune cu un alt autoturism, condus de un bărbat, în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Parohia Vorona Centru și-a sărbătorit cu emoție și recunoștință ocrotitorii cerești, Sfinții Împărați Constantin și Elena

Publicat

video: parohia vorona centru și a sărbătorit cu emoție și recunoștință

Publicitate

Ziua de 21 mai a adus din nou lumină și bucurie în inimile credincioșilor din Parohia Vorona Centru, care și-a cinstit ocrotitorii spirituali, Sfinții Împărați Constantin și mama sa, Elena, cei întocmai cu Apostolii, bineplăcuți lui Dumnezeu și încununați cu slavă cerească. Prăznuirea acestora este pentru întreaga Biserică un prilej de adâncă recunoștință, iar pentru comunitatea de aici, o revărsare de har și comuniune.

Sărbătoarea a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune de amploare la Darabani. Au fost controlate peste 130 de mașini

Publicat

o femeie de 54 de ani, din municipiul botoșani, s a

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au acționat, marți, pentru impunerea unui climat de siguranță rutieră și pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere a în zona de competență.

 

Astfel, în cadrul activităților desfășurate au fost controlate peste 130 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 120 de sancțiuni contravenționale, în valoare de  peste 50.000 de lei.

 

Dintre sancțiuni, peste…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe