Connect with us

ACTUALITATE

Un microbuz plin cu elevi, care fuseseră printr-un proiect Erasmus în Bihor, implicat într-un accident în Ungaria. O adolescentă a murit (FOTO)

Publicat

Tragedie în Ungaria, lângă Cegléd, după ce un microbuz plin cu elevi care fuseseră într-un proiect Erasmus în Beiuș s-a ciocnit, vineri, de remorca unui autotren. O adolescentă în vârstă de 16 ani din Portugalia a murit pe loc.

Potrivit eBihoreanul.ro, microbuzul se îndrepta spre Aeroportul Ferihegy din Budapesta, iar în el se aflau, pe lângă şofer, 15 persoane, 11 copii şi 4 însoţitori, din Italia şi Spania, care au petrecut câteva zile cu adolescenţi de la Liceul Samuil Vulcan, în cadrul unui proiect Erasmus. Vineri dimineață, în apropiere de localitatea Cegled, din motive necunoscute, maşina lor s-a izbit de remorca unui autotren care venea din sens opus. 

Adolescenta din Portugalia a murit pe loc, iar un băiat din Ialia, care a stat lângă adolescenta portugheză, a intrat în stare de şoc şi a fost transportat la un spital din Budapesta.

Ceilalţi copii şi însoţitorii care au scăpat nevătămaţi au fost transportaţi de maşini de poliţie la aeroport, pentru a prinde cursa spre casă. 

Tinerii beiuşeni care şi-au petrecut ultimele zile cu adolescenţii implicaţi în accident sunt în stare de şoc.

Microbuzul aparține unei firme din Beiuș, iar deocamdată nu sunt clare împrejurările evenimentului rutier.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Primăria Comunei Vorona, premiată pentru responsabilitate socială la Gala Turismului „Descoperă Nord-Est”

Publicat

primăria comunei vorona, premiată pentru responsabilitate socială la gala turismului

Publicitate

Primăria Comunei Vorona a fost distinsă cu un premiu important la categoria „Responsabilitate socială” în cadrul Ediției a X-a a Galei Turismului „Descoperă Nord-Est”, eveniment aniversar desfășurat anul acesta la Botoșani. Distincția recunoaște eforturile administrației locale de a transforma Vorona într-o destinație rurală cu identitate puternică și vizibilitate în creștere pe harta turistică a Moldovei.

Reușita vine ca o confirmare a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MAE/ Atenționare de călătorie: Ungaria – restricții de greutate pe un tronson al drumului principal

Publicat

mae/ atenționare de călătorie: ungaria – restricții de greutate pe

Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români transportatori de marfă, care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Ungaria, cu privire la introducerea unei restricții de greutate de 7,5 tone pe tronsonul drumului principal nr. 42 între localitatea Berettyoujfalu și frontiera de stat începând cu 1 ianuarie 2026.

Conform legislației ungare, după introducerea restricției, tronsonul vizat al drumului principal…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la Dorohoi. Zeci de amenzi, un mandat de aducere executat

Publicat

amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la dorohoi. zeci de

Publicitate

Polițiștii din Dorohoi, împreună cu cei din  Mihăileni, Pomârla și cu sprijinul jandarmilor au desfăşurat activităţi pentru menținerea ordinii publice, precum și pentru prevenirea accidentelor rutiere, pe raza localității Dorohoi și a zonelor limitrofe.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 60 de persoane și oprite pentru control, 51 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 20 de sancțiuni…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Elevii de la Școala Gimnazială nr. 13 se pregătesc la Biblioteca Județeană Botoșani pentru „viitorul inedit”

Publicat

„povești la gura sobei”, la filiala nr. 2 grivița a

Publicitate

Luni, 15 decembrie 2025, în intervalul orar 9:00 – 11:00, la Filiala de Limbi Străine a Bibliotecii Județene ‘Mihai Eminescu’ Botoșani se va organiza activitatea de orientare școlară și profesională ‘Cum să creăm un viitor inedit’, dedicată elevilor din clasele a VIII-a A și a VIII-a B de la Școala Gimnazială Nr. 13 Botoșani, care vor fi ghidați de profesorii diriginți Gheorghe Bodaș și Larisa Ionela Scutariu, împreună cu prof….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe