EVENIMENT
FOTO UPDATE: Doi morți și trei răniți într-un GRAV accident pe DN 1 în județul Sibiu. Coliziune frontală pe contrasens între un autoturism și un camion
Un grav accident rutier soldat cu decesul a două persoane și rănirea a trei s-a produs, miercuri dimineața, pe DN 1, localitatea Scoreiu, în apropierea intersecției cu DN 7C, județul Sibiu.
UPDATE: Potrivit IPJ Sibiu, din accident a rezultat decesul a două persoane, respectiv: șoferul autoturismului care a pătruns pe contrasens (50 de ani, Sebeș) și al pasagerei (47 de ani, Sebeș) aflate pe locul dreapta spate. Totodată, sunt rănite 3 persoane: o femeie de 26 ani din Sebeșel și un bărbat de 42 de ani din Aiud, pasageri in autoturism și soferul camionului (42 de ani, din Racovița).
Din primele informații furnizate de IPJ Sibiu, șoferul unui autoturism care circula spre Brașov, pe fondul stării de oboseală, a pătruns cu autoturismul pe contrasens și a intrat în coliziune cu un camion (condus de un bărbat de 42 de ani din Racovița).

În urma imoactului puternic, șoferul autoturismului a decedat, iar alte trei persoane, pasagere în aceeași mașină, au fost rănite.
Potrivit ISU Sibiu la faâa locului au intervenit două echipaje SMURD și un echipaj de descarcerare. Două persoane au rămas blocate în autoturism, fiind nevoie de intervenția echipajelor de descarcerare.
Una dintre victime era, din păcate decedată, iar o femeie se afla în stop cardio-respirator, iar echipajul SMURD au început manevrele de resuscitare.

Din păcate, nu s-a mai putut face nimic pentru femeie, fiind declarat decesul.
Alte două persoane de sex masculin cu multiple traumatisme primesc îngrijiri medicale.

Traficul rutier în zonă este ușor îngreunat, polițiștii rutieri fac eforturi pentru a asigura circulația altervativă a vehiculelor. Revin cu informații.
EVENIMENT
Fostul șef al DNA, Crin Bologa, la o dezbatere la Cluj: A avut loc intimidarea procurorilor și judecătorilor curajoși și onești
Mai mulți foști magistrați au participat, vineri, la Facultatea de Studii Europene a UBB Cluj-Napoca la dezbaterea “Justiția, încrederea în stat și securitatea națională. De la derapaj sistemic la vulnerabilitate strategică”, care a propus subiecte importante, atinse și de documentarul Recorder – “Justiție capturată”.
Întrebări importante propuse publicului
Astfel, Corneliu Bjola profesor de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Fidelis 2026: Persoanele fizice rezidente și nerezidente, cu vârsta de peste 18 ani, pot subscrie la titlurile de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, începând de vineri, 16 ianuarie, și până vineri, 23 ianuarie.
Subscrierea se poate face prin intermediul sindicatului format din Alpha Bank România, BT Capital Partners și Banca Transilvania, Banca Comercială Română, BRD – Groupe Société Générale, Libra Internet Bank și TradeVille.
Titlurile sunt listate la Bursa de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Noi reguli pentru universități. Vor fi obligate să asigure mai multe locuri de practică pentru studenți
Noi reguli pentru universități. Acestea vor trebui să asigure mai multe locuri de practică pentru studenți. În plus, vor fi evaluate și în funcție de respectarea obligațiilor privind practica studenților.
O modificare a Legii învățământului superior (nr.199/2023), publicată în Monitorul Oficial., prevede că universitățile vor fi obligate să asigure cel puțin 75% din locurile de practică necesare pentru studenți. Acestea sunt și pentru studiile universitare de scurtă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Magia pieselor LEGO în expoziția de iarnă Brickenburg la Cluj-Napoca. Povestea unei pasiuni de la 8 ani
Muzeul Etnografic al Transilvaniei găzduiește, în perioada 16–19 ianuarie 2026, una dintre cele mai așteptate manifestări dedicate fanilor LEGO® din România: Expoziția de Iarnă Brickenburg – Zilele fanilor LEGO.
Ajunsă la statutul de tradiție de început de an, expoziția reunește construcții originale realizate de membrii Asociației Brickenburg, alături de seturi oficiale LEGO remarcabile prin dimensiuni,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
