Connect with us

ACTUALITATE

Un motan din Italia cu proteze la picioarele din spate a devenit ‘superstar’ în mediul online

Publicat

Sursa foto: Silvia Gottardi/facebook.com

Un motan în vârstă de şase ani a devenit ”superstar” în mediul online, el fiind prima pisică din Italia care a beneficiat de două proteze în locul membrelor posterioare care i-au fost amputate în urma unui accident rutier grav, informează marţi BBC.

Vito, sau Vituzzo, a rămas fără ambele picioare din spate după ce acestea i-au fost zdrobite de o maşină, în Milano, în timp ce proprietarele sale erau plecate în luna de miere. Cuplul, format dintr-o fostă jucătoare de baschet, Silvia Gottardi, şi soţia sa, Linda Ronzoni, s-a întors imediat acasă.

Povestea lui Vito a fost intens distribuită în mediul online cu hashtag-ul #vituzzosuperstar.

Intervenţia chirurgicală prin care i-au fost ataşate două proteze prin introducerea lor direct în oasele rămase la membrele inferioare nu a mai fost realizată niciodată în Italia.

Pisicile cu ambele picioare posterioare amputate în circumstanţe similare sunt deseori eutanasiate, notează BBC.

La un an de la ultima operaţie, Vito poate fi urmărit pe conturile sale populare de Instagram şi Facebook în timp ce se plimbă prin casă pe toate cele patru picioare şi urcă pe canapea.

Proprietarele sale, Silvia şi Linda, au publicat recent un mesaj, intitulat ”portret de familie”, în care apar alături de Vito.

Ele au declarat pentru BBC că s-au inspirat din cazul lui Oscar din Marea Britanie, primul motan din lume cu proteze bionice, în urma unui accident care a implicat o combină secerătoare.

Luni, un articol în care povestea lui Vito este relatată de fotografa Claudia Rocchini a fost distribuit pe pagina lui Vituzzo Superstar.

Povestea a fost preluată de media locală şi ulterior s-a răspândit în toată ţara.

Unul dintre comentariile adăugate recent pe pagina de Instagram a lui Vito remarcă: „Toată presa vorbeşte despre mine. Dar eu rămân modest”.

În 2017, două pisici din Bulgaria cu membre amputate au primit şansa la o viaţă mai bună după ce le-au fost implantate ”lăbuţe bionice” printr-o tehnică chirurgicală inovatoare, efectuată în premieră în Europa continentală. Protezele lui Pooh şi Steven au fost montate de Vladislav Zlatinov, medic veterinar din Sofia.

În 2010, o intervenţie chirurgicală similară, în valoare de 50.000 de lire, a fost efectuată asupra lui Oscar, o pisică din Marea Britanie. Animalul a fost operat de doctorul Noel Fitzpatrick din Surrey, devenind prima pisică bionică din lume.AGERPRES

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO Ziua Porților Deschise la Detașamentul de Pompieri Botoșani: O zi a curajului și a bucuriei alături de comunitate

Publicat

foto ziua porților deschise la detașamentul de pompieri botoșani: o

Publicitate

Astăzi, 13 septembrie, de Ziua Pompierilor din România și cu ocazia inaugurării noului sediu al ISU Botoșani, porțile Detașamentului de Pompieri Botoșani s-au deschis pentru comunitate. Evenimentul a adunat sute de botoșăneni care au dorit să cunoască îndeaproape lumea salvatorilor și să trăiască, pentru câteva ore, emoția unei meserii în care curajul și solidaritatea sunt esențiale.

 

Experiențe de neuitat pentru copii

 

Cei mici au fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază. Guvernul nu prelungește măsura, din octombrie

Publicat

plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază. guvernul nu prelungește

Publicitate

Plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază: măsura ar urma să nu mai fie prelungită, din octombrie. Adică prețurile la mai multe alimente ar putea crește.

Informația a fost prezentată inițial de președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, pe rețelele de socializare.

Acesta s-a referit sâmbătă, într-o postare pe Facebook, despre ”zvonuri” privind faptul că ”plafonarea adaosului comercial în cazul alimentelor de bază,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: A fost inaugurat noul sediu al ISU Botoșani și al Detașamentului de Pompieri Botoșani

Publicat

foto: a fost inaugurat noul sediu al isu botoșani și

Publicitate

Astăzi, 13 septembrie, a fost inaugurat noul sediu al ISU Botoșani și al Detașamentului de Pompieri Botoșani. Acest moment important marchează finalizarea unei investiții esențiale pentru siguranța comunității și pentru îmbunătățirea condițiilor de muncă ale salvatorilor.

 

Proiectul face parte din programul „Îmbunătățirea managementului riscurilor de dezastre”, finanțat prin acordul de împrumut dintre România și Banca…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

13 septembrie – Ziua pompierilor

Publicat

13 septembrie – ziua pompierilor

Publicitate

La 13 septembrie 2025 este marcată Ziua pompierilor.

Celebrarea acestei zile la nivel național are rolul de a evidenția la nivel public eroismul pompierilor militari în bătălia din Dealul Spirii împotriva forțelor otomane, pentru apărarea Revoluției de la 1848.

Anul revoluționar 1848, manifestat amplu în Europa, a cuprins deopotrivă și Principatele Române. În Țara Românească, mișcarea revoluționară a început în iunie 1848.

Pentru a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe