EVENIMENT
Un nou cutremur de adâncime în zona Vrancea
Un cutremur de 3,2 grade pe scara Richter s-a produs duminică în zona seismică Vrancea. A fost un cutremur de adâncime care a fost simțit în special în orașele aflate în apropierea epicentrului.
Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cutremurul s-a produs dumimică, la ora 17.10, în zona seismică Vrancea. Seismul a avut magnitudinea de 3.2 grade pe scara Richter și a avut loc la adâncimea de 126 de kilometri. Cutremurul nu a produs pagube.
Mișcarea scoarței terestre a avut loc în apropierea următoarelor oraşe: 87km E de Brașov, 92km S de Bacău, 104km NE de Ploiești, 109km V de Galați, 112km NV de Brăila, 153km N de București, 171km SV de Iași, 176km NE de Pitești, 199km E de Sibiu, 216km SV de Chișinău
Sursa: Mediafax
EVENIMENT
Striptease în fața polițiștilor și trecătorilor la Cluj. Un timișorean care s-a dezbrăcat complet pe stradă a ajuns după gratii

Polițiștii clujeni au avut parte de un episod mai puțin obișnuit, după ce au oprit în trafic o mașină pentru control.
Un bărbat din Timișoara și-a dat jos toate hainele, în plină stradă, și a avut și un comportament obsen.
Striptease în fața polițiștilor clujeni
Polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Huedin au dispus, vineri, reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 42 de ani, din județul Timiș. Acesta este cercetat sub aspectul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO ȘTIREA TA: ”Fântână arteziană” pe o stradă din Cugir. Avarie la o conductă de distribuție a apei

Un incident petrecut la Cugir a fost semnalat de un cititor Alba24. Pe o stradă din oraș a putut fi observată o ”fântână arteziană”. Mai exact, apa țâșnea cu putere dintr-o conductă.
Scena a fost surprinsă sâmbătă dimineața, în jurul orei 11.00, pe strada Victoriei din Cugir, în zona industrială.
Contactați de Alba24, reprezentanții Apa CTTA SA au precizat că este vorba despre o avarie la conducta de distribuție.
Au fost mobilizate echipaje de intervenție pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se amână aplicarea taxei de intrare la talciocul din Alba Iulia, ce era anunțată pentru 6 aprilie. Care este motivul

Se amână aplicarea taxei de intrare la talciocul din Alba Iulia. Anunțul a fost făcut de reprezentanții locației, pe rețeaua de socializare. Reamintim că taxa de intrare ar fi trebuit să fie aplicată de duminică, 6 aprilie.
”În urma unor discuții cu primarul Gabriel Pleșa și la sugestia acestuia, administratorul Talciocului Tara Alba Iulia amână introducerea taxei de intrare pentru vizitatori”, este anunțul publicat pe Facebook.
Administratorul talciocului, Ioan…
Citește mai mult pe Alba24.ro

ISU Cluj a transmis, sâmbătă, un mesaj RO-Alert de avertizare către populația din comuna Mintiu Gherlii.
În zonă a fost raportată apariția unui urs.
ALERTĂ la Mintiu Gherlii. Un URS a fost văzut în localitate
Mesajul a fost transmis în jurul orei 11.00. La fața locului s-a deplasat preventiv o ambulanță SMURD, împreună cu un echipaj de jandarmi. Potrivit ISU Cluj, până acum nu au fost înregistrate solicitări din partea oamenilor din zonă.
Populația…
Citește mai mult pe Cluj24.ro