EVENIMENT
Un nou deces cauzat de gripă, înregistrat în Bistrița-Năsăud. În total, 35 de persoane cu virus gripal de tip A au murit în ultimele două luni
Un bărbat în vârstă de 62 de ani din Bistriţa a murit, sâmbătă dimineaţa, în spital, după ce a contractat virusul gripal de tip A, au informat reprezentanții Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) din municipiu. Potrivit datelor înregistrate de Institutul de Sănătate Publică, numărul deceselor din cauza gripei a ajuns la 35.
"Pacientul de 62 de ani din municipiul Bistriţa, cu diagnostic confirmat de virus gripal tip A şi care se afla internat la Secţia Anestezie-Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa în stare critică, intubat şi ventilat mecanic, cu afecţiuni cronice asociate, a decedat, din păcate în această dimineaţă, în jurul orei 5,00", au informat spitalul.
Este cel de-al treilea deces al unui pacient cu gripă de tip A la SJU Bistriţa, de la începutul anului. Niciunul dintre cei trei nu fusese vaccinat antigripal.
La Secţia ATI a spitalului bistriţean mai este internat un bărbat de 52 de ani, din oraşul Năsăud, la care s-a confirmat, de asemenea, prezenţa virusului gripal de tip A. Acesta este intubat, ventilat mecanic şi în stare gravă, având şi alte boli asociate.
Începând de vineri, la SJU Bistriţa a fost instituită starea de carantină, pe fondul înmulţirii cazurilor de gripă şi de viroze respiratorii. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO: Accident rutier în Aiud. Două persoane rănite ușor, după ce un autoturism a lovit două mașini parcate
Un accident rutier s-a produs sâmbătă seara, în municipiul Aiud, pe strada Mărășești, unde un autoturism a acroșat două mașini parcate.
La fața locului a intervenit Secția de pompieri Aiud, care a asigurat măsurile specifice și acordarea primului ajutor medical.

Conform informațiilor preliminare, nu au fost persoane încarcerate, însă două persoane ar fi fost rănite ușor în urma evenimentului rutier.
Pentru gestionarea situației au fost mobilizate o autospecială de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Masa de Revelion este mai mult decât un festin, este un ritual al bucuriei și al speranței pentru anul care vine. Fie că alegem rețete moștenite din familie sau preparate mai sofisticate, meniul dintre ani adună laolaltă tradiția și dorința de răsfăț culinar.
Iată câteva idei care pot transforma seara de Revelion într-o adevărată sărbătoare a gustului.
Gusturi tradiționale care nu lipsesc de pe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Colindatul între neamuri și vecini. Tradiția care ține comunitatea unită, păstrată în satele clujene
Dincolo de cetele de colindători și de ritualurile bine cunoscute ale Crăciunului, în satele județului Cluj se păstrează o tradiție mai puțin vizibilă, dar profundă. Colindatul între vecini, neamuri și prieteni.
E o practică mai “liniștită”, care are loc și în a doua și a treia zi de Crăciun, care are rolul de a întări legăturile dintre oameni și de a reînnoi încrederea comunitară la trecerea...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Legea pensiilor speciale ale magistraților: CCR anunță duminică decizia privind sesizarea făcută de Curtea Supremă
Legea pensiilor speciale ale magistraților: Judecătorii Curții Constituționale sunt așteptați să anunțe duminică, 28 decembrie, o decizie cu privire la sesizarea Înaltei Curți de Casaţie și Justiție, care a contestat și al doilea proiect privind reforma sistemului de pensionare a magistraților.
Legea prevede creșterea în următorii 15 ani a vârstei de pensionare a judecătorilor și procurorilor la cea standard, de 65 de ani, și că pensiile lor nu pot depăși 70% din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
