Connect with us

EVENIMENT

Un nou focar de COVID la Spitalul Județean din Galați. Este al șaptelea din valul patru

Publicat

Un nou focar COVID 19 a fost descoperit în interiorul Spitalului Județean Galați. Șapte pacienți și angajați din secția de Chirurgie sunt infectați. În timpul valului patru, la spitalul gălățean au apărut șapte focare.

Focarul COVID 19 a apărut la Secția Chirurgie 1 a Spitalului Județean din Galați. Doi pacienți au fost confirmați pozitiv în urma testelor făcute. De asemenea, s-au infectat doi medici, două asistente medicale şi o persoană dn cadrul personalului auxiliar din aceeași secție. Doar un medic și un pacient sunt vaccinați.

Ancheta epidemiologică a stabilit că infectarea a pornit de la o pacientă. În total, au fost testate 39 de persoane, pacienți și membri ai personalului medical.

În spitalul gălățean mai sunt active cinci focare COVID. De la începutul valului patru au fost descoperite șapte focare în cel mai mare spital din județul Galați.

Autoritățile medicale au luat măsuri și au dispus izolarea persoanelor care au intrat în contact cu cei infectați, dezinfecția spațiilor, investigarea personalului nevaccinat sau care nu a trecut prin boală și triajul epidemiologic al angajaților. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Posibilă grevă în sistemul bugetar, cu întreruperea activității. Nou protest la Casa de Pensii, ITM, AJOFM și AJPIS Cluj

Publicat

whatsapp image 2025 07 04 at 10.09.05 scaled.jpeg

Un grup de angajați de la instituțiile din Cluj aflate în subordinea Ministerului Muncii –  Casa de Pensii, ITM, AJOFM și AJPIS, au ieșit și vineri în curtea instituției într-un protest spontan cauzat de intenția Guvernului de a reduce sporurile bugetarilor. Sindicaliștii iau în calcul o grevă în sistemul bugetar.

Angajații au avut pancarte cu mesaje precum ”Ne cerem drepturile pentru munca depusă”, ”Dorim respect și asumarea promisiunilor”.

”Am ieșit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ceartă între doi căutători de aur care au vrut să intre în galeriile din Roșia Montană. Unul dintre ei a fost amenințat și bătut

Publicat

ceartă între doi căutători de aur care au vrut să

Doi căutători de aur care voiau să prospecteze galeriile din Roșia Montană au devenit părți într-un dosar penal pentru loviri sau alte violențe. Mai exact, unul dintre ei inculpat, iar altul victimă. 

Recent, judecătorii din Câmpeni au trecut dosarul de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară. Deși pare un dosar banal, în ea apar detalii surprinzătoare. Cei doi voiau să ajungă în galeriile din Roșia Montană pentru a căuta pepite, însă a izbucnit o…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A patra zi de proteste la ANAF Cluj. Angajată: Cumpărăm din banii noștri birotică. Vom ajunge să aducem și hârtie de acasă

Publicat

whatsapp image 2025 07 04 at 10.01.25 scaled.jpeg

Protestele angajaților de la Administrația Finanțelor Publice Cluj-Napoca au continuat vineri dimineață, în curtea instituției, pentru a patra zi consecutiv.

Zeci de funcționari au ieșit, vineri, în curtea instituției, nemulțumiți de tăierea sporului de condiții vătămătoare și de perspectiva unor eventuale disponibilizări. Reducerea acestui spor înseamnă, potrivit angajaților, o scădere a veniturilor lunare cu aproximativ 10%.

„Toată birotica noi…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Meteorologii au prelungit avertizările de caniculă. Județul Alba, sub Cod Portocaliu până sâmbătă și Cod Galben până duminică

Publicat

eclipsa parțială de soare. când, unde și cum va putea

Meteorologii au prelungit avertizările Cod galben și Cod portocaliu de caniculă până duminică dimineața.

Astfel, județul Alba se află sub Cod portocaliu până sâmbătă dimineața și sub Cod galben până duminică dimineața. 

Avertizare Cod galben – caniculă și disconfort termic ridicat

  • Interval de valabilitate: 4 iulie, ora 10:00 – 5 iulie, ora 10:00

Vineri, canicula și disconfortul termic ridicat se vor extinde în toate regiunile.

În Moldova, Dobrogea,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe