EVENIMENT
Un nou magazin de obiecte bisericești, la Mănăstirea Oașa. Acord de mediu, solicitat la ANMAP

Mănăstirea Oașa vrea să construiască un magazin de obiecte bisericești (pangar), de unde credincioșii își vor putea cumpăra lumânări, tămâie, smirnă, icoane, cărți duhovnicești, cruciulițe și alte asemenea obiecte.
Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) a anunțat pe 28 august depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru construirea unui pangar la Mănăstirea Oașa.
Potrivit documentației, obiectivul principal este extinderea unui…
Citește mai mult pe Alba24.ro

La Castelul Bethlen-Haller din Cetatea de Baltă, pe 6 septembrie, sunteți invitați la Sărbătoarea Recoltei. Este un eveniment organizat de Jidvei în colaborare cu Centrul de Cultură ”Augustin Bena” Alba.
Sărbătoarea Recoltei este o zi în care rădăcinile, omul și rodul se întâlnesc într-o poveste despre tradiție, meșteșug și bucurie.
În inima Țării Vinului, vinul este simbol al timpului și al răbdării, castelul – martor al istoriei, iar oamenii sunt sufletul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Roxana Bocăniciu, tânăra din Alba care a reprezentat România la Campionatul Mondial de Fotbal de Stradă, desfășurat în Norvegia

Roxana Bocăniciu, o tânără fotbalistă din Geoagiu de Sus (Alba), cu o experiență de peste 10 ani în acest sport, a reprezentat cu mândrie România la Campionatul Mondial de Fotbal de Stradă, desfășurat recent în Oslo, Norvegia, sub egida FIFA.
Roxana evoluează în Liga 1 Feminin, la echipa FC Hermannstadt, unde este una dintre jucătoarele de bază. A reușit să transforme o pasiune din copilărie într-o carieră în fotbalul de performanță.
Aceasta a fost selectată în lotul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Creşte frecvenţa zborurilor directe Cluj-București de pe Aeroportul ”Avram Iancu” ale companiei AnimaWings

Aeroportul Internațional ”Avram Iancu” Cluj, Consiliul Județean Cluj şi compania aeriană AnimaWings aduc veşti bune legate de noile oportunităţi de călătorie pentru pasageri şi anunţă astăzi creşterea frecvenţelor pentru zborurile directe spre București, capitala României, începând din 1 octombrie 2025.
În prezent, zborurile spre București, de pe Aeroportul Internaţional Cluj sunt operate de compania…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Sebeș: un reper al educației timpurii sustenabile, inaugurată pe 1 septembrie 2025

Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Sebeș: un reper al educației timpurii sustenabile, inaugurată pe 1 septembrie 2025.
- Centru educațional nou dedicat susținerii familiilor din zona industrială a municipiului Sebeș
- Strategie de sustenabilitate care integrează aspecte ecologice, sociale și economice, pentru a crea valoare pe termen lung pentru oameni și mediu
- Clădire sustenabilă și eficientă energetic, echipată cu panouri fotovoltaice și pompe de căldură
- Proiect…
Citește mai mult pe Alba24.ro