EVENIMENT
Un municipiu, un oraș şi o comună din județul Sibiu vor intra în carantină

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Sibiu a decis ca municipiul Mediaş, oraşul Avrig şi comuna Orlat să intre în carantină începând de luni, pentru 14 zile.
Prefectura Sibiu a informat că, în şedinţa extraordinară de sâmbătă a CJSU Sibiu, s-au aprobat trei hotărâri care vizează carantina zonală a municipiului Mediaş, oraşului Avrig şi localităţii Orlat, începând cu data de 23 noiembrie, ora 5,00, pentru o perioadă de 14 zile.
Potrivit sursei citate, circulaţia sau staţionarea persoanelor în spaţiile publice este interzisă, cu excepţia motivelor bine justificate, pe baza declaraţiei pe proprie răspundere, legitimaţiei de serviciu sau a adeverinţei eliberate de angajator.
De asemenea, a fost luată o măsură suplimentară, similară cu cea adoptată în cazul celorlalte localităţi carantinate din judeţul Sibiu, în zilele de sâmbătă şi duminică centrele comerciale sunt închise, cu excepţia celor care comercializează bunuri alimentare, farmacii, curăţătorii, magazinele care comercializează hrană pentru animalele de companie.
Judeţul Sibiu se situează pe primul loc în ţară, cu o rată de infectare de 8,82 la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua precedentă, când a înregistrat 8,9 la mia de locuitori, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.
Municipiul Sibiu avea sâmbătă o rată de infectare de 13,22 la mia de locuitori, iar municipiul Mediaş – 9,23, a anunţat Prefectura Sibiu. Potrivit sursei citate, cea mai mare rată de infectare din judeţ este de 22,73 la mia de locuitori – în satul Veseud, comuna Slimnic, unde sunt infectaţi cinci sibieni, dintr-un total de 220.
În spitalele din judeţul Sibiu sunt internate 471 persoane cu COVID-19, dintre care la terapie intensivă 24 de adulţi şi 3 copii. AGERPRES
EVENIMENT
Daune morale pentru o profesoară care a fost filmată în timp ce întreținea relații intime. Decizie la Curtea de Apel Alba Iulia

O profesoară din Sibiu a obținut daune morale, în instanță, după ce reputația i-a fost pătată și a fost victimă într-un dosar de ”violare a vieții private”.
La mai bine de șase ani de când a fost victimă a unei acțiuni de ”revenge porn”, profesoara a obținut daune de 10.000 de euro. Decizia definitivă a fost dată de magistrații Curții de Apel Alba Iulia, în data de 13 mai.
În primă instanță dosarul s-a aflat pe rolul Judecătoriei Sibiu, dar femeia nu a…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Lucrările la noul sediu al Registrului Auto Român (RAR) Cluj din comuna Apahida avansează într-un ritm susținut. Potrivit reprezentanților instituției, șantierul este deja realizat în proporție de peste 60%, iar clădirea principală este ridicată.
Finalizarea și darea în folosință a noului sediu al Registrului Auto Român din comuna Apahida sunt programate pentru luna noiembrie 2025, conform graficului de execuție.
„Construcția noului sediu se află în plin…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministrul Educației, despre Evaluarea Națională: nu este corect să fie doar două materii. Variante privind admiterea la liceu

Ministrul Educației, Daniel David, susține că nu este corect ca la Evaluarea națională de la clasa a VIII-a să fie doar două materii, atât timp cât elevilor li se cer mai multe competențe.
”Eu consider Evaluările naționale că nu sunt comprehensive, nu sunt suficient de informative. Nu poți să spui, pe de-o parte, că tu vrei să promovezi cele opt competențe-cheie, dar în Evaluările naționale tu te cam focalizezi pe două. Hai să spunem că în celelalte clase mai mici mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea în Transilvania și în țară până în 1 iunie: De când se încălzește. Prognoza meteo pe regiuni, în următoarele două săptămâni

Vremea în Transilvania și în țară până în 1 iunie: Prognoza meteo pe regiuni, în următoarele două săptămâni. În următoarele două săptămâni, vremea va fi caracterizată de instabilitate atmosferică și variații destul de mari de temperaturi. Se va încălzi treptat, dar mai sunt anunțate și perioade de răcire temporară, în special în perioada 23–25 mai.
În prima parte a intervalului (19–21 mai), temperaturile vor fi mai scăzute decât media normală, în special…
Citește mai mult pe Alba24.ro