Connect with us

EVENIMENT

Un poliţist din Bacău s-a impușcat mortal în timp ce se afla în arest la domiciliu. Era cercetat pentru fapte de corupție

Publicat

Un poliţist în vârstă de 46 ani, din oraşul Dărmăneşti, s-a sinucis, sâmbătă, cu o armă pe care o deţinea legal, a anunţat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, inspectorul principal Cătălina Păduraru.

Poliţistul se afla în arest la domiciliu, fiind acuzat de fapte de corupţie.

"Astăzi, în jurul orei 17,00, IPJ Bacău a fost sesizat prin 112 de către o femeie de 46 de ani, din Dărmăneşti, despre faptul că soţul său ar fi încercat să se sinucidă cu arma de autoapărare pentru care este deţinător legal. La faţa locului s-a deplasat un echipaj SMURD, care a efectuat manevre de resuscitare, însă bărbatul a fost declarat decedat.

Din primele verificări efectuate s-a stabilit că bărbatul în cauză era poliţist la Formaţiunea Rutieră din cadrul Poliţiei oraşului Dărmăneşti din anul 2011.

La momentul utilizării armei, acesta se afla singur la domiciliu. La data de 18 noiembrie a.c., bărbatul a fost suspendat din funcţie ca urmare a arestării preventive pentru fapte de corupţie, iar din 17 decembrie se afla sub măsura arestului la domiciliu", a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău.

Ultima verificare făcută de poliţişti la domiciliul bărbatului a fost sâmbătă, în jurul orei 12,30, a mai spus inspectorul principal Cătălina Păduraru.

Poliţiştii continuă cercetările în acest caz pentru a stabili cu exactitate întreaga situaţie de fapt.

Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Jandarmii din Roșia Montană au tăiat un copac căzut pe drum, în zona Valea Bistrei

Publicat

jandarmii din roșia montană au tăiat un copac căzut pe

Inspectoratul Județean de Jandarmi Alba anunță că mai mulți jandarmi din Roșia Montană au intervenit pentru a tăia un copac căzut pe drum, pe raza Valea Bistrei. Evenimentul a avut loc marți, 6 ianuarie și a fost comunicat de reprezentanții Jandarmeriei Alba.

Din câte se pare copacul bloca traficul rutier în zonă.

Recent, adjunctul Jandarmeriei Alba, Cosmin Jurcoveț a ieșit la pensie după o carieră în armată și jandarmerie.

CITEȘTE ȘI: Cosmin Jurcoveț, prim adjunct al...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concediu plătit pentru burnout. Angajații din România ar putea beneficia de zile de concediu pentru epuizare profesională. PROIECT

Publicat

concediu plătit pentru burnout. angajații din românia ar putea beneficia

Concediu plătit pentru burnout. Angajații din România ar putea beneficia de concediu plătit pentru epuizare profesională, fără a fi obligați să prezinte documente medicale. Măsura este prevăzută într-un proiect de lege depus la Senat la finalul anului 2025.

Proiectul vizează prevenirea burnout-ului și introduce obligații pentru angajatori, într-un domeniu care nu este reglementat distinct în prezent.

Inițiativă legislativă, la Senat

Propunerea legislativă privind...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Retrospectivă 2025. Mircea Baniciu: Am avut oameni de ispravă, ca Șerban Foarță sau Andrei Ujică. Au acceptat să stea în umbră

Publicat

baniciu.jpeg






Mircea Baniciu este o instituție. Ba, chiar mai multe: instituția Phoenix, instituția Pasărea Colibri și instituția Mircea Baniciu propriu-zisă. Este o statuie vivantă a muzicii românești, iar gândul unui podcast cu el a fost intimidant. A dat sute de interviuri de-a lungul celor peste 50 de ani de carieră, numai în ultimul an a fost pe la toate podcasturile bucureștene: „M-a obligat nevasta”, zice, „să-mi...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Reprezentanții Primăriei Alba Iulia declară că au acționat ”prompt, etapizat și organizat” în acțiunea de deszăpezire a orașului

Publicat

reprezentanții primăriei alba iulia declară că au acționat ”prompt, etapizat

În a patra zi de când Alba Iulia este plină de zăpadă pe străzi secundare, trotuare și treceri de pietoni, reprezentații orașului au adus o serie de precizări.

Precizările au fost făcute sub forma unei postări pe Facebook, pe pagina ”Municipiul Alba Iulia”, marți, 6 ianuarie, în jurul orei 17.10. 

Reprezentanții Primăriei Alba Iulia au spus că au acționat ”prompt, etapizat și organizat” în acțiunea de deszăpezire. De parea opusă se află cetățenii orașului...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe