EVENIMENT
Un polițist din Prahova a cerut ajutor la 112. Ce au descoperit colegii polițistului

Un polițist din Prahova a cerut ajutorul la numărul de urgență 112, spunând că este agresat de către soția lui. Incidentul s-a produs joi seară, în localitatea Florești din județul Prahova.
„Joi, 20 februarie, în jurul orei 20,40, poliţiştii au fost sesizaţi prin apel 112 cu privire la comiterea unei fapte de violenţă în familie, pe raza comunei Floreşti. În baza sesizării, echipa operativă s-a deplasat la fata locului, unde a constatat faptul că, pe fondul unor neînţelegeri familiale şi a unor discuţii purtate în contradictoriu, o femeie în vârstă de 35 de ani şi-ar fi agresat fizic soţul (41 de ani) şi fiica (16 ani)”, au precizat reprezentanţii IPJ Prahova.
Poliţiştii prahoveni au emis un ordin de protecţie în cazul femeii de 35 de ani, în acest caz fiind demarate cercetări pentru violenţă în familie, a informat IPJ Prahova.
Cercetările continuă sub aspectul săvârşirii infracţiunii de violenţă în familie.
EVENIMENT
FOTO. Secție nouă de Neurochirurgie Spinală, deschisă la Spitalul Militar de Urgență Cluj-Napoca

Spitalul Clinic Militar de Urgență Cluj-Napoca anunță deschiderea unui nou Compartiment de Neurochirurgie Spinală în cadrul unității medicale.
Spitalul Clinic Militar de Urgență Cluj-Napoca a inaugurat recentu un compartiment nou de Neurochirurgie Spinală, dedicat diagnosticării și tratamentului patologiilor coloanei vertebrale.
Noul compartiment abordează o gamă largă de afecțiuni spinale, printre care se numără:
- herniile de disc (cervicale, toracale…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Victimele violenței domestice ar putea fi scutite de plata taxelor judiciare de timbru în cazurile de partaj. Proiect, la Senat

Victimele violenței domestice ar putea fi scutite de la plata taxei judiciare de timbru pentru cererile de divorț și partaj bunuri comune. O propunere legislativă în acest sens a fost înregistrată recent la Senat.
Măsura vizează facilitarea accesului victimelor violenței domestice la justiție, fără a fi împovărate de costuri suplimentare în momentul în care doresc să pună capăt unei relații abuzive.
Propunerea legislativă pentru completarea articolului 29 din Ordonanța…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Femeie din Alba, reținută după ce a promis consultanță pentru fonduri nerambursabile. Clienții îi cer acum peste 200.000 de euro

O femeie din Alba a fost reținută pentru 24 de ore sub acuzația că ar fi promis reprezentanților unor firme că le va întocmi documentația necesară obținerii unor fonduri nerambursabile.
Ea ar fi încasat avansuri, dar nu și-ar fi ținut promisiunea. Persoanele vătămate s-au constituit părți civile cu sumele totale de 29.000 de lei și 200.000 de euro, au transmis polițiștii din Alba.
Precizările Poliției:
În cadrul operațiunii „JUPITER”, sub coordonarea Parchetului…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Într-o țară cu urne îndurerate și partide obosite, respinse politicos, dar clar, de electorat, s-au trezit brusc cu misiunea să salveze țara. Cuvinte mari, de apărare a interesului public și salvare a țării, sunt spuse apăsat și încruntat de către salvatorul țării: Țapul Țop!
Cine să o salveze? Ei. De cine? Tot de ei, dar cu vocație istorică și lozinci răsuflate.
„Ță, Țe, Ți, Țo, Țu, Ță, Țî!” repetă Țapul Țop, încurajându-se în oglindă,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro