EVENIMENT
Un polițist din Sibiu, erou în timpul liber. Cum a reușit să prindă un bărbat care furase produse alimentare dintr-un magazin
Un polițist aflat în timpul liber a prins un bărbat, care furase mai multe produse dintr-un magazin din municipiul Sibiu. Evenimentul s-a produs în noaptea de duminică spre luni.
Intervenția plină de profesionalism a polițistului a fost transmisă printr-o postare pe pagina de Facebook a Poliției Sibiu:
Că ești polițist și în timpul liber, este un fapt confirmat încă o dată de colegul nostru, agent de poliție Surcel Adrian din cadrul Secției nr. 1 Poliție Urbană Sibiu.
La data de 30 ianuarie a.c., în jurul orei 01:00, agentul de poliție, în timpul liber, se afla într-un magazin din municipiul Sibiu, situat pe str. Semaforului, unde a observat că o persoană de sex masculin a ignorat solicitarea agentului de pază de a rămâne pe loc, a ieșit din magazin în fugă, activând senzorii antifurt ai societății și declanșând alarma.
Observând comportamentul bărbatului și existând suspiciunea rezonabilă că acesta avea asupra sa produse sustrase din magazin, Adrian a pornit în urmărirea acestuia.

Mai întâi cu mașina personală, iar după ce l-a observat pe stradă, pe jos, în fugă (aprox. 200 m), reușind să îl prindă pe str. Șureanu.
În același timp, Adrian a cerut prin intermediul Centrului Operațional al I.P.J. Sibiu, sprijin colegilor din teren.
„După ce l-a depistat, agentul de poliție Surcel Adrian l-a condus înapoi în magazin, unde activitățile specifice de cercetare penală au fost preluate de către polițiștii Secției nr. 1 Poliție Urbană Sibiu, sosiți la fața locului la solicitarea lui.
Asupra bărbatului, în vârstă de 30 de ani, domiciliat în municipiul Sibiu, au fost găsite produse alimentare în valoare de aproximativ 50 de lei, prejudiciul fiind complet recuperat.
Felicitări, Adrian Surcel!” se mai arată pe pagina de Facebook a Poliției Sibiu.
sursa foto: Facebook / Politia Sibiu
EVENIMENT
4 decembrie: Sfânta Varvara. Ocrotitoarea minerilor, a artileriștilor și a celor care lucrează cu explozibili
4 Decembrie: Sfânta Mare Muceniță Varvara, una dintre cele mai cunoscute martire ale creștinismului timpuriu, este pomenită astăzi în Biserica Ortodoxă, viața ei rămânând un exemplu de credință neclintită în fața prigoanei. Este considerată ocrotitoarea minerilor, a artileriștilor și a celor care lucrează cu explozibili.
Originară din Heliopolisul Egiptului și trăind în vremea împăratului Maximian, Varvara a fost fiica unui dregător păgân, Dioscor, care, temându-se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Voicu Oprean a plătit 35.000 de lei la o licitație pentru un loc lângă Emil Boc la meciul de retragere al Simonei Halep
Omul de afaceri clujean Voicu Oprean a plătit 35.000 de lei pentru un loc lângă Emil Boc la meciul de retragere al Simonei Halep de anul viitor de la BT Arena, în cadrul licitației caritabile desfășurate la evenimentul „Dăruiește cu Bucurie”. Acesta a avut ca scop strângerea de fonduri pentru cele 11 fetițe de la casa de tip familial ”Căsuța Bucuriei” Cluj-Napoca.
Președintele asociației ”Căsuța…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Apahida pus sub control judiciar după ce a amenințat o femeie pe rețelele de socializare
Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Apahida au finalizat cercetările într-un caz de amenințare, implicând un bărbat de 35 de ani din localitate.
Conform anchetei, în data de 2 decembrie, acesta ar fi transmis mai multe mesaje cu caracter violent unei femei de 38 de ani, generându-i acesteia o stare de temere.
Autoritățile au aplicat procedura de evaluare a riscului pentru persoana vătămată. Conform…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cluj-Napoca, lider în comenzile online de preparate tradiționale de Ziua Națională a României
De Ziua Națională, românii au ales să comande online cele mai iubite preparate tradiționale. Potrivit unei analize realizate de platforma Glovo, micii, ciorba de burtă și iahnia de fasole au fost vedetele meniurilor de 1 Decembrie.
Orele de vârf și minutul de aur
Ziua Națională a României a înregistrat două vârfuri de trafic: la orele 12:00 și 18:00, iar minutul de aur a fost 18:12, momentul în care s-au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



