Connect with us

ACTUALITATE

Un preot catolic a botezat incorect timp de 20 de ani. Toate ceremoniile trebuie refăcute

Publicat

index

Un preot catolic din Phoenix, Arizona, s-a scuzat și apoi a demisionat din funcția de paroh după ce s-a aflat că a botezat incorect timp de două decenii întregi. Toți copiii botezați, mulți adulți acum, trebuie rebotezați.

Într-o scrisoare către credincioșii din dieceză, episcopul Thomas Olmsted din Phoenix a declarat că informația este „pe cât de greu de aflat, pe atât de greu de anunțat".

„Cu sinceră preocupare pastorală i-am informat pe credincioși că botezurile făcute de reverendul Andrés Arango, din Dieceza de Phoenix, nu sunt valide", a spus episcopul Thomas Olmsted în scrisoare, conform americanpost.news.

Părintele Andrew obișnuia să folosească formula „Vă botezăm în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh", care nu este valabilă.

Problema folosirii pluralului este că nu comunitatea este cea care botează, ci doar Cristos, a explicat episcopul.

„Nu cred că părintele Andrés a avut vreo intenție de a le face rău credincioșilor sau de a-i priva de harul botezului și al sacramentelor", a adăugat el.

Dioceza de Phoenix a postat un formular de contact pentru oricine crede că el sau copilul său a fost botezat în mod incorect de către preot.

„Dacă ai fost botezat cu cuvinte greșite, înseamnă că botezul tău este invalid și nu ești botezat. Trebuie să fie botezat", a declarat dieceza din Phoenix.

Un botez invalid ar invalida și sacramentele următoare, astfel că persoanele care au fost botezate de preotul paroh trebuie să primească din nou toate sacramentele.

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfânta Împărăteasă Teodora, mama cea iubitoare de Hristos

Publicat

calendar ortodox 2026: sfânta Împărăteasă teodora, mama cea iubitoare de

Publicitate

Sfânta Teodora, Împărăteasa Bizanțului, s-a născut din părinți înstăriți și evlavioși în cetatea Constantinopolului unde a și crescut. Din fragedă vârstă i s-a dus renumele pentru înțelepciunea și frumusețea cu care era împodobită. Drept aceea, la 4 iunie anul 830 s-a căsătorit cu Teofil, împăratul Bizanțului cu care a avut 7 copii, 5 fete și 2 băieți.

Această căsnicie însă a fost umbrită de ura lui Teofil față de sfintele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Două case din Durnești și Flămânzi au fost în pericol, în ultimele ore, după ce funinginea din coșurile de fum s-a aprins

Publicat

foto: adăpost de animale cuprins de flăcări în urma unui

Publicitate

Două case din localitățile Cucuteni ( comuna Durnești) și Prisăcani ( orașul Flămânzi) au fost în pericol, în ultimele ore, după ce funinginea din coșurile de fum s-a aprins.

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești și Punctului de Lucru Flămânzi au intervenit prompt și au stins flăcările înainte ca acestea să se extindă la acoperișul caselor.

Cauza probabilă a fost stabilită ca fiind coș de fum necurățat de funingine.

Vă...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Mai multe străzi din municipiul Botoșani rămân fără apă. Aceeași măsură se aplică și în Răchiți, Cișmea, Unțeni, Roșiori, Stăuceni , Siliștea și Tocileni

Publicat

va fi sistată furnizarea apei potabile în comuna ungureni și

Publicitate

În vederea efectuării lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta din OL 200 mm situată la intersecția dintre strada Împărat Traian și strada Săvenilor, din municipiul Botoșani, S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani anunță întreruperea furnizării apei, astăzi, 11 februarie 2026.

Astfel, în intervalul orar 09:00-16:00, sunt afectați de lipsa furnizării apei consumatorii ce locuiesc în imobilele situate pe străzile: Împărat Traian, de la...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Atenționare pentru cumpărătorii online: De ce să te ferești de site-urile care doar par din România. Nu te baza pe terminația „ro”

Publicat

atenționare pentru cumpărătorii online: de ce să te ferești de

Publicitate

Atenționare pentru cumpărătorii online: Centrul European al Consumatorilor din România (ECC România) avertizează cumpărătorii să fie extrem de atenți atunci când fac achiziții online, chiar și de pe site-uri cu extensia „.ro”, deoarece multe dintre acestea creează doar impresia că aparțin unor comercianți din România, scrie alba24.ro.

Reprezentanții ECC subliniază că achizițiile online necesită verificări minime, dar esențiale,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe