EVENIMENT
Un primar din județul Timiș a cerut instituirea carantinei în comună după ce 7 localnici au fost confirmați cu coronavirus, iar unul a decedat
Primarul comunei Sacoşu Turcesc a cerut Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiş, întrunit marţi după-amiaza, instituirea carantinei în localitate, întrucât în ultimele zile au fost confirmate şapte persoane cu COVID-19, din care una a decedat, iar alte 21 de persoane au fost contacţi ai acestora, anunţă Prefectura Timiş.
"Comitetul s-a întrunit, în această după-amiază, pentru a găsi o soluţie în cazul localităţii Sacoşu Turcesc, unde, conform anchetei epidemiologice efectuate de Direcţia de Sănătate Publică Timiş, în perioada 28-31 martie au fost testate pozitiv pentru COVID-19 şapte persoane, dintre care una a decedat. Cele şapte persoane au 21 de contacţi depistaţi. Primarul localităţii a solicitat Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă instituirea carantinei", arată un comunicat al Prefecturii Timiș.
În cadrul şedinţei s-a aprobat înaintarea către Ministerul Afacerilor Interne a propunerii privind instituirea măsurii de carantinare asupra localităţii Sacoşu Turcesc.
Totodată, s-a aprobat înaintarea către Ministerul Afacerilor Interne a propunerii privind instituirea zonei de protecţie pentru toate satele aparţinătoare unităţii administrativ-teritoriale Sacoşu Turcesc şi pentru unităţile administrativ-teritoriale limitrofe - Liebling, Niţchidorf, Chevereşu Mare.
De asemenea, s-a mai luat o hotărâre în baza căreia s-a aprobat intensificarea măsurilor în ceea ce priveşte respectarea restricţiilor de circulaţie a persoanelor şi autoturismelor la intrarea şi ieşirea din arealul comunei Sacoşu Turcesc, potrivit sursei citate.
Primarul oraşului Buziaş, Sorin Munteanu, declara marţi, pentru AGERPRES, că Poliţia Locală din Buziaş este închisă, după ce soţia unuia dintre agenţi, contaminată cu COVID-19 din Primăria Sacoşu Turcesc, închisă şi aceea pentru coronavirus, a fost testată pozitiv.
Sursa: agerpres.ro
EVENIMENT
Mesaje de Anul Nou 2026: Cele mai haioase SMS-uri și mesaje pe WhatsApp de ”La mulți ani” pentru mămici, tătici și bunici
Mesaje de anul nou 2026, pentru bunicii mai glumeți. Cele mai haioase mesaje pe care le puteți trimite bunicilori pe WhatsApp sau SMS de Revelion 2026.
Anul 2026 bate la ușă, iar bunicii sunt printre cele mai importante persoane pe care le mai avem în viață, parte dintre noi. Drept urmare, trebuie le se trimitem minim un mesaj de La mulți Ani, fie prin SMS, fie prin WhatsApp.
Citește și MESAJE DE ANUL NOU 2026: SUTE de URĂRI de ANUL NOU, SMS cu FELICITĂRI. MESAJE frumoase de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Programul de funcționare și de plată a taxelor și impozilor locale de sărbători la Primăria Cluj-Napoca
Primăria municipiului Cluj-Napoca anunţă că luni, 12 ianuarie 2026 se vor deschide ghişeele de relații cu publicul pentru încasarea impozitelor/taxelor locale, ratelor, chiriilor, operare documente și eliberare certificate de atestare fiscală. Tot de la această dată se vor realiza operări în baza de date și se vor emite certificate de atestare fiscală.
Primăria Cluj-Napoca le recomandă cetățenilor să...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
U-BT Cluj-Napoca a învins dramatic echipa poloneză Slask Wroclaw, cu scorul de 94-92 (22-17, 27-34, 21-23, 24-18), marţi seara, în BTarena, în Grupa A a competiţiei de baschet masculin EuroCup.
Victorie în ultimele secunde
Meciul a fost echilibrat în cea mai mare parte a timpului, dar pe final Slask a condus de câteva ori la şase puncte (77-71 şi 83-77), înainte ca ”U” să revină şi să egaleze, 90-90....
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când pică PAȘTELE Ortodox și Catolic în 2026. Situația frecvent întâlnită în calendarul creștin
Paștele este cea mai importantă sărbătoare a creștinătății, marcând Învierea lui Iisus Hristos. Deși semnificația este aceeași pentru toți creștinii, data la care este sărbătorit Paștele diferă adesea între Biserica Ortodoxă și cea Catolică. Anul 2026 este un astfel de exemplu.
Când pică Paștele în 2026
În Calendarul Ortodox 2026, Paștele catolic va fi sărbătorit pe 5 aprilie, iar Paștele ortodox pe 12 aprilie, din cauza diferențelor de calendar și de metodă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
