ACTUALITATE
Un rar diamant brut de 242 de carate, oferit spre vânzare de Alrosa la o licitaţie din Dubai
Producătorul Alrosa, aflat sub controlul statului rus, va oferi spre vânzare un rar diamant brut de 242 de carate - una dintre cele mai mari pietre preţioase pe care le-a extras în acest secol - la o licitaţie din Dubai, la 22 martie, a anunţat vineri compania, relatează Reuters.
Diamantul clar are dimensiunea unui ou mic.
Alrosa, cel mai mare producător de diamante brute din lume, concurează cu compania anglo-americană De Beers.
"Diamante brute, ce pot permite tăierea unui diamant şlefuit mai mare de 100 de carate, sunt extrem de rare în natură. Chiar şi mai rar sunt oferite astfel de pietre preţioase la licitaţie", a declarat Evgeny Agureev, director de vânzari în cadrul Alrosa, citat într-un comunicat.
Alrosa a oferit ultima dată un diamant brut de o asemenea dimensiune la o licitaţie deschisă origanizată în urmă cu cinci ani.
Legea rusă prevede că producătorul minier trebuie mai întâi să ofere diamantele sale brute mai mari de 50 de carate depozitului de metale şi pietre preţioase Gokhran.
Diamantul a fost reţinut până în prezent pentru a marca licitaţia internaţională Alrosa cu numărul 100.
Licitaţia va începe de la preţul de 2 milioane de dolari. AGERPRES
Foto:Tatyana Makeyeva / REUTERS
ACTUALITATE
Un tânăr de 26 de ani, din Prăjeni, a ieșit la plimbare cu un autoturism neînmatriculat. Polițiștii din Flămânzi i-au stricat planurile
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Un tânăr de 21 de ani, din Dorohoi, i-a sfidat pe polițiști și a dat o raită cu mașina pe Bulevardul Victoriei din oraș
Citește mai mult pe Botosani24.ro
