EVENIMENT
Un Rolls-Royce Phantom V care a aparținut lui Nicolae Ceaușescu a fost vândut de o casă de licitații din America

Un Rolls-Royce Phantom V din 1966 – autoturism de lux ce aparținut dictatorului Nicolae Ceaușescu, a fost vândut de una dintre cele mai mari case de licitaţii din lume, în Statele Unite ale Americii, la începutul acestui an.
Comandat în anul 1966 de Nicolae Ceuşescu, liderul comunist al României de la acea vreme, autoturismul de lux a fost considerat cel mai scump model de Phantom V construit vreodată potrivit msn.com
Totul se datorează dotărilor personalizate pe care Ceauşescu le-a solicitat companiei britanicei.
Potrivit casei de licitaţii Sotheby’s, maşina a costat 20.000 de lire sterline în 1966, având în prezent un preţ de aproximativ 350.000 de lire / 400.000 de euro / 455.000 de dolari.
Estimat de casa de licitaţii la aproximativ un milion de dolari, având în vedere istoria autoturismului care a fost folosit inclusiv pentru transportul reginei Elizabeta II, modelul Phantom V Rolls-Royce a fost cumpărat, în luna ianuarie, cu 450.000 de dolari, la o licitaţie în Arizona.
Ceauşescu a cerut dotări de lux pentru modelul Rolls-Royce Phantom
Istoria autoturismului extrem de rar a început în anul 1966, atunci când Nicolae Ceauşescu l-a comandat la Rolls-Royce.
Modelul a fost livrat în anul următor şi avea dotări de lux, exact aşa cum a cerut liderul României comuniste.
Potrivit casei de licitaţii Sotheby’s, maşina decapotabilă a fost păstrată în condiţii extraordinare, astfel că toate dotările funcţionează optim.
Printre cerinţele liderului comunist s-au numărat un televizor, un bar, un frigider pentru vin, aer condiţionat atât pentru partea din faţă, cât şi pentru pasageri, dar şi scaune ajustabile pentru pasagerii din spate.
Decizia lui Ceauşescu de a cumpăra o maşină de lux din vestul Europei a fost aspru criticată de reprezentanţii Partidului Comunist din Rusia, motiv pentru care acesta a renunţat la autoturism.
Drept urmare, modelul Phantom V State Landaulet 1967 a ajuns în posesia unui colecţionar de maşini din Pittsburgh (Statele Unite ale Americii).
Noul proprietar a închiriat autoturismul, în 1975, guvernului din Insulele Bermude pentru transportul Reginei Elizabeta II, în timpul unei vizite oficiale.
Sursa: msn.com
EVENIMENT
VIDEO. Autorii publicaţiei de umor ”No bine, Cluj”: „Nu mai avem vârsta de săpat la Canal”

„Salutări tuturor, în special celor cu simţul umorului care înţeleg că ce facem noi aici sunt doar glume şi vor ţine cont de asta dacă ajung preşedinte, că nu mai avem vârsta să dăm la târnăcop” – așa începe ultimul număr din No bine, Cluj, un newsletter cu ştiri comentate relaxat şi cu autoironie, produs de Cluj24.
La podcastul Contraste de pe Cluj24 nu i-am găsit chiar atât de relaxați pe autorii newsletter-ului, jurnaliştii-umorişti Julius…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Mircea Abrudean: O prezență mai mare la vot îl avantajează pe Nicușor Dan. România să rămână ancorată în Europa

Președintele interimar al Senatului, clujeanul Mircea Abrudean, vorbește în podcastul Cluj24 despre importanța alegerilor prezidențiale de dumică, despre riscurile care planează asupra României începând de luni încolo dacă nu va câștiga candidatul susținut de PNL, Nicușor Dan, iar țara noastră va devia de la traiectoria europeană.
”Din perspectiva mea și a Partidului Național Liberal, cred că e o chestiune de responsabilitate până la urmă. Și noi am fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nelu Varga (finanțator CFR Cluj): Vreau să aduc și un BRAZILIAN de nivelul lui Louis Munteanu

După ce CFR Cluj a câștigat Cupa României dar a scăpat titlul în Superligă, Nelu Varga, finanțatorul clujenilor a anunțat că e dispus să investească o sumă importantă pentru a întări lotul. La finalul meciului cu Hermannstadt, Dan Petrescu s-a declarat nemulțumit de faptul că în vară s-au cedat mai mulți jucători. Varga a anunțat acum că va face achiziții și a dat și primele detalii.
„Aducem un număr 6, un jucător box to box. O să mai întărim și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dinamo – „U” Cluj, 1-3. Clujenii bat „câinii” în INFERIORITATE numerică și se apropie de Europa

Universitatea Cluj a întâlnit-o pe Dinamo, vineri seara la București, în penultima etapă a Superligii. Clujenii aveau nevoie de o victorie pentru a mai spera la locul 4, aducător de meciuri europene. Dinamo ocupa ultimul loc în play-off. După două reprize diferite, clujenii câștigă în inferioritate numerică cu 3-1, goluri marcate de Perica (min.35), respectiv Nistor (min.84), Codrea (min.90) și Macalou (min.92) și se apropie de Europa.
Echipele de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro