EVENIMENT
Un român care știa că are coronavirus, a venit în țară cu avionul, de la Madrid. Aproximativ 60 de pasageri au fost puși în pericol
Un român cu certificat medical eliberat de autoritățile spaniole care atestă că este infectat cu coronavirus a zburat, marți, pe ruta Madrid- București, cu un avion în care mai erau aproximativ 60 de oameni.
Grupului de Comunicare Strategică a informat, marți, că în cursul zilei, pe Aeroportul Otopeni, a aterizat o aeronavă cu pasageri la bordul căreia se afla un cetățean român, îmbarcat la Madrid, care a prezentat un certificat medical eliberat de autoritățile spaniole care confirmă infectarea cu noul coronavirus (COVID-19).
Persoana în cauză NU a respectat recomandarea autorităților spaniole, prevăzută în document, de a rămâne în autoizolare timp de 14 zile.
Persoana a prezentat pe parcursul zborului simptome specifice și a fost preluată de personalul DSP prezent la aeroport și transportată cu izoletă la INBI Matei Balș.
S-a trecut la identificarea pasagerilor din aeronavă, în număr de aproximativ 60 de persoane pentru demararea urgentă a anchetei epidemiologice. Menționăm că pasagerii, venind dintr-o zonă afectată, au obligația de a se autoizola 14 zile.
Situația cazurilor confirmate cu coronavirus în capitală și în județe, 17 martie 2020, ora 17,00:
217 de cazuri:
0 Sibiu
0 Dâmboviţa
0 Alba
0 Călăraşi
0 Argeş
0 Harghita
0 Tulcea
0 Giurgiu
EVENIMENT
UPDATE ACCIDENT grav în localitatea Păgida, lângă Aiud. Două persoane s-au răsturnat cu un ATV

Un accident rutier grav s-a produs sâmbătă după-amiaza, în jurul orei 16:00, în localitatea Păgida de lângă Aiud. Două persoane s-au răsturnat cu un ATV.
Actualizare: Potrivit ISU Alba, forțele de intervenție au ajuns la locul producerii accidentului.
Este vorba despre două persoane care s-au răsturnat cu un ATV, conștiente, cooperante.
Persoanele sunt evaluate medical de către echipajul SMURD prezent la locul accidentului.
Știrea inițială:
Potrivit ISU…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvernul își va asuma răspunderea pe pachetul de măsuri fiscale-bugetare luni, 7 iulie. Ședință comună de plen a Parlamentului

Guvernul își va asuma răspunderea pe pachetul de măsuri fiscale-bugetare luni, 7 iulie. Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului au decis vineri ca luni, de la ora 15:00, să aibă loc ședința de plen comună a Parlamentului pentru asumarea răspunderii Guvernului pe pachetul de măsuri fiscal-bugetare pentru reducerea deficitului.
Parlamentarii vor putea să depună amendamente până luni, la ora 8:00, scrie Agerpres.
Guvernul a avizat vineri primul pachet de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
UPDATE INCENDIU la Blaj. Focul a cuprins o căpiță de fân aflată lângă o anexă gospodărească

Un incendiu a izbucnit sâmbătă după-amiaza, în jurul orei 16:00, în municipiul Blaj.
Actualizare, ora 16:30 – Potrivit ISU Alba, forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului.
A ars o căpiță de fântână aflată în proximitatea anexei.
Știrea inițială
Potrivit ISU Alba, Stația de pompieri Blaj intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiul Blaj, strada Merilor.
Este vorba despre un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească (grajd).
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Canicula persistă: disconfort termic ridicat și temperaturi de până la 37 de grade, la Cluj. Cod roșu în sudul țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis o noi avertizări de cod roșu, portocaliu și galben de caniculă pentru majoritatea județelor țării, valabilă în intervalul 6 iulie, ora 10 – 7 iulie, ora 10. Valul de căldură se intensifică, cu un disconfort termic deosebit de accentuat și nopți tropicale.
Noi atenționări meteo de caniculă, în toată țara, în intervalul 6 iulie, ora 10 – 7 iulie, ora 10. O vertizare cod galben este valabilă în Crișana,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro