EVENIMENT
Un şofer de 20 de ani, fără permis şi băut, a accidentat mortal un bărbat în Bistrița-Năsăud
Un tânăr de 20 de ani din Bistriţa, care s-a urcat, vineri, la volanul unui autoturism fără să deţină permis de conducere şi fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, a accidentat mortal un bărbat de 56 de ani, potrivit datelor comunicate de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Bistriţa-Năsăud.
UPDATE: Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore. Acesta se află în arestul IPJ Bistrița-Năsăud, iar în cursul zilei de sâmbătă acesta va fi prezentat magistraților cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile.
"Poliţiştii Biroului Rutier Bistriţa au intervenit ca urmare a producerii unui accident rutier în municipiul Bistriţa. Conform primelor verificări efectuate, un tânăr de 20 de ani, din Bistriţa, în timp ce conducea un autoturism, ar fi efectuat un viraj spre stânga, moment în care a surprins şi accidentat un bărbat de 56 de ani, din Bistriţa, care se deplasa în calitate de pieton, pe partea carosabilă. Din păcate, în urma leziunilor suferite, bărbatul a decedat", a transmis IPJ.
Tânărul de 20 de ani a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat, şi a fost transportat la spital pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
De asemenea, în urma verificărilor, a reieşit faptul că acesta nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Tânărul s-a ales cu dosar penal pentru ucidere din culpă, conducere pe drumurile publice a unui autoturism fără permis şi sub influenţa băuturilor alcoolice. AGERPRES
EVENIMENT
Vârstnic din Alba Iulia, condamnat după ce s-a urcat beat la volan și a produs un accident rutier. Ce pedeapsă a primit
Un bărbat în vârstă de 72 de ani din Alba Iulia a fost recent condamnat de magistrații din oraș. Pedeapsa a venit după ce s-a urcat beat la volanul unui autoturism și a provocat un accident rutier.
O decizie în primă instanță a venit în data de 11 decembrie 2025, iar fapta a fost comisă în data de 16 octombrie 2024. Mai exact în ziua respectivă, în jurul orei 18.00, polițiștii din oraș au fost alertați printr-un apel la 112 că vârstnicul s-a urcat la volanul unui...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Monoxidul de carbon, pericolul invizibil care face victime în sezonul rece. Avertismentul pompierilor clujeni
Odată cu venirea sezonului rece, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj trage un semnal de alarmă privind un pericol adesea ignorat, dar extrem de periculos: monoxidul de carbon.
Gaz invizibil, inodor și fără gust, acesta poate deveni letal în doar câteva minute, dacă este inhalat în concentrații ridicate.
Ce este monoxidul de carbon și cum se formează
Monoxidul de carbon este un gaz extrem de toxic...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Femeie din Alba Iulia, trimisă în judecată după ce a spart un magazin și a furat telefoane mobile. Un complice a rămas necunoscut
O femeie din Alba Iulia, dominiciliată pe strada Craivei din oraș, a fost recent trimisă în judecată pentru infracțiunea de furt calificat.
Dosarul în care aceasta va fi judecată a trecut de camera preliminară, pe rolul Judecătoriei Alba Iulia, în data de 10 decembrie 2025.
Din câte se pare aceasta a spart un magazin situat pe Bulevardul Transilvaniei din oraș. Alături de ea se mai afla încă o persoană, un bărbat, dar în motivarea instanței apare o însemnare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Sfântul Daniel este sărbătorit în data de 17 decembrie. Este considerat ocrotitorul celor aflați în exil sau departe de patria lor, dar este cunoscut și pentru darul său de a desifra vise.
Sfântul Proroc Daniel a trăit cu 460 de ani înainte de Hristos. Când Ierusalimul a fost cucerit de împăratul babilonean Nabucodonosor, Daniel și tinerii Anania, Azaria si Misail au fost luați robi.
Datorită înțelepciunii sale, Daniel a fost chemat de către Nabucodonosor la palatul său,...
Citește mai mult pe Alba24.ro


