Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Un spital modular pentru pacienţii cu coronavirus va fi construit, în 4 săptămâni, de Asociația ”Dăruiește Viață”

Publicat

Asociaţia "Dăruieşte Viaţă" a anunţat că începe construirea unui spital modular pentru pacienţii cu coronavirus, care va fi amplasat în curtea Spitalului Elias Bucureşti, în baza acordului dat de conducerea unităţii medicale. Acesta va  fi finalizat în patru săptămâni, iar dotarea şi funcţionarea lui vor fi în sarcina Spitalului Elias şi a Ministerului Sănătăţii, informează asociaţia, prin intermediul unui comunicat de presă transmis joi.

De asemenea, "Dăruieşte Viaţă" face apel la companii şi la donatorii din ţară şi din străinătate să se alăture proiectului.

"Situaţia din sistemul medical românesc, aflat la limita avariei, modul de evoluţie şi de manifestare a bolii, precum şi experienţa altor state arată că România are nevoie să crească urgent numărul de paturi pentru a putea trata bolnavii de COVID-19. Felul în care au procedat şi alte ţări, precum China, Spania, Franţa, SUA, ne arată că ridicarea de spitale modulare poate să compenseze capacităţile reduse ale sistemului medical românesc, în condiţiile în care COVID-19 înseamnă multiplicare exponenţială şi nevoia de a trata mulţi pacienţi, în acelaşi timp, pe o perioadă lungă de timp. Soluţia pe care o propune 'Dăruieşte Viaţă' este construcţia unui spital modular, pentru care a dezvoltat deja planul, împreună cu partenerii Tesseract, IMSAT şi Linde", se menţionează în comunicat.

Oana Gheorghiu, fondator al asociaţiei, a precizat că spitalul urmează să găzduiască aproximativ 50 de paturi pentru cazurile grave.

"România are avantajul de a fi cu câteva săptămâni în urma celorlalte state, însă nu va evita vârful epidemiei pe care-l vedem în Italia şi Spania. Atunci, mii de cazuri vor invada spitalele din România, deja supra-aglomerate şi incapabile să-şi protejeze pacienţii din cauza infecţiilor şi lipsei de aparatură medicală. Este esenţial ca acest timp să fie folosit pentru a acţiona în sensul în care au nevoie pacienţii şi medicii", a precizat şi Carmen Uscatu, fondator "Dăruieşte Viaţă".

Organizaţia a transmis o propunere în acest sens şi prim-ministrului Ludovic Orban, în data de 25 martie, în speranţa că modelul va fi replicat şi în Moldova şi Transilvania.

"'Dăruieşte Viaţă' aşteaptă răspunsul din partea Executivului şi speră că acesta va fi pozitiv, având în vedere că pune la dispoziţia statului român atât proiectul realizat de specialişti, cât şi expertiza sa şi o parte din materiale", se arată în comunicat.

Până în prezent, asociaţia a trimis echipamente de protecţie şi echipamente şi aparatură medicală (inclusiv trei ventilatoare mecanice invazive) către 16 unităţi spitaliceşti din ţară din Timişoara, Craiova, Bucureşti, Petroşani, Braşov, Fălticeni. AGERPRES

Metodele prin care se poate dona către asociație sunt:

Pentru companii: contract de sponsorizare ce poate fi completat online – www.daruiesteviata.ro/sponsorizeaza
Pentru persoane fizice:
SMS cu textul IMPREUNA la 8826 pentru o donație unică de 2 euro (doar pe teritoriul României)
• Cu cardul, online, pe site-ul asociației – www.daruiesteviata.ro/covid-19
• Făcându-și propria campanie de fundraising pe site-ul asociației – www.daruiesteviata.ro/campanii
• Prin transfer bancar, în conturile asociației
IBAN LEI: RO08 INGB 0000 9999 0317 5286, Banca: ING Bank, sucursalaBucurești
IBAN EURO: RO68 INGB 0000 9999 0471 5148, Banca: ING Bank, sucursalaBucurești, SWIFT: INGBROU

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. Mii de persoane în Piața Unirii, de Revelion 2026. Concerte și spectacol de drone și lumini

Publicat

whatsapp image 2026 01 01 at 00.07.13.jpeg






Mii de persoane, printre care nulți lucrători asiatici, au asistat în noaptea de miercuri spre joi la programul de Revelion organizat în Piața Unirii din Cluj-Napoca. 

Înainte de miezul nopții, pe scenă a urcat trupa clujeană Hara, concert urmat de spectacolul de drone și lumini, pe cerul  Clujului fiind proiectat mesajul ”La mulți ani 2026”.

După show a urmat concertul trupei Score Band.

Citește mai departe

EVENIMENT

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia

Publicat

la mulți ani 2026! live video: revelion în piața cetății

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia. Municipalitatea a organizat, ca în fiecare an, un foc de artificii în noaptea de Revelion, în Cetatea Alba Carolina.

Din zona Palatului Copiilor este lansat un foc de artificii exact la ora 00:00. Ca de obicei, focul de artificii este acompaniat de o coloană sonoră.

De asemenea, cei care vor fi prezenți de Revelion în Cetate vor putea primi din partea Primăriei un calendar pe 2026.

La eveniment participă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Revelion la Cluj-Napoca. Concerte și spectacol de drone și lumini în Piața Unirii

Publicat

reve.jpg






Mii de clujeni participă miercuri noaptea la programul de Revelion pregătit de Primăria Cluj-Napoca în Piața Unirii.

Programul a debutat la ora 22:00 cu grupul vocal de pop-operă Anatholis. Formația îmbină tehnica muzicii clasice cu influențe moderne de pop și crossover, fiind apreciată pentru armoniile vocale puternice și interpretările spectaculoase.

De la 23:00, pe scenă a urcat trupa Hara, una dintre cele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Programul autobuzului A1 spre Aeroportul Cluj, corelat cu orele de sosire ale avioanelor. Clujenii au noi propuneri pentru CTP

Publicat

bus aero e1767175426171.jpg






Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca anunță că, din 5 ianuarie 2026, mijloacele de transport ce deservesc linia de autobuz A1 vor circula după un program experimental care va fi diferit pe zile și adaptat fluxului și orelor de sosire a zborurilor pe Aeroportul International ”Avram Iancu”, care variază de la o zi la alta.

Scopul acestui demers este facilitarea unui transfer rapid, predictibil și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe