Connect with us

EVENIMENT

Un stomatolog şi administratorii unei clinici din Argeș, trimişi în judecată după moartea unui copil de 4 ani

Publicat

1664970089 masina politia.jpg
Arhivă foto

Un medic stomatolog şi doi administratori ai clinicii la care lucrau, au fost trimişi în judecată  vineri, 30 decembrie 2022, pentru ucidere din culpă, după ce un copil de patru ani a murit în urma unei anestezii.

Potrivit unui comunicat transmis vineri de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş, ancheta a fost deschisă în februarie 2020 de către poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale Piteşti, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Piteşti.

„Din cercetări s-a stabilit că, în ziua de 12 februarie 2020, un minor de 4 ani a decedat, după ce, în ziua de 10 februarie, acestuia i-au fost administrate substanţe medicamentoase cu efect sedativ-hipnotic-analgezice, în vederea efectuării unei intervenţii medicale stomatologice, în condiţiile în care unitatea nu era autorizată în vederea efectuării procedurii de analgosedare, precum şi fără a deţine instrumentar medical minim necesar pentru monitorizare şi resuscitare, conform normelor de specialitate”, se arată într-un comunicat al IPJ Argeş.

Sursa citată precizează că, la finalizarea cercetărilor, a fost dispusă trimiterea în judecată faţă de un bărbat de 41 de ani, având calitatea de cadru medical, a doi bărbaţi, ambii în vârstă de 46 de ani, având calitate de administratori ai societăţii comerciale în cadrul căreia a avut loc evenimentul ce face obiectul cercetărilor, precum şi a societăţii comerciale în cauză.

Un stomatolog şi administratorii unei clinici din Argeș, trimişi în judecată după moartea unui copil de 4 ani. Copilul a intrat în comă după ce a fost anesteziat la o clinică stomatologică din Piteşti

Copilul în vârstă de patru ani, care a intrat în comă după ce a fost anesteziat la o clinică stomatologică din Piteşti, a decedat pe 12 februarie 2020, la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Bucureşti.

Ministerul Sănătăţii a anunţat atunci că se fac verificări la clinica stomatologică din Piteşti, unde copilul a intrat în comă după o anestezie. Potrivit informaţiilor transmise de Ministerul Sănătăţii, la cabinetul stomatologic au fost făcute intervenţii cu nerespectarea obiectului de activitate.

Inspectorii DSP Argeş au aplicat clinicii stomatologice o amendă de 20.000 de lei pentru nerespectarea obiectului de activitate înscris în autorizarea sanitară de funcţionare. De asemenea, inspectorii au interzis anesteziile generale (analgosedare) în toate cele cinci cabinete medicale din clinica stomatologică de la Piteşti, mai informa Ministerul Sănătăţii. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

7-11 iulie: Trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești, Alba Iulia. Atenționări pentru locuitori

Publicat

7 11 iulie: trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul

În perioada 7 – 11 iulie sunt organizate sesiuni de trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești din Alba Iulia. Locuitorii sunt atenționați să evite zona.

Accesul populației este interzis în proximitatea zonei militare restricționate a poligonului, pe drumurile de acces și pe cele aflate în vecinătatea poligonului, conform programului:

a) luni, 7 iulie

  • execută trageri I.P.J. Alba /M.A.I. între orele 08:00 – 16:00.

b) joi, 10 iulie

  • execută…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Urs semnalat în zona localității Oiejdea. A fost emis mesaj Ro-Alert

Publicat

urs semnalat în zona localității oiejdea. a fost emis mesaj

Prezența unui urs a fost semnalată în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 01:30, în localitatea Oiejdea, în zona drumului național DN 1.

Potrivit ISU Alba, a fost transmis un mesaj RO-Alert persoanelor din zonă.

foto: arhiva






Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șoferiță prinsă băută la volan. Partenerul a vrut să o salveze, dar a fost dus la secție și sancționat

Publicat

politie noapte 11 scaled.jpg

O șoferiță din Gherla a fost prinsă băută la volan de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate în noaptea de 5 iulie. Incidentul a luat o turnură neașteptată după apariția partenerului ei, care a avut un comportament recalcitrant și a fost ulterior sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.

În data de 5 iulie, în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit pentru control, în municipiu, un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Petrișor Peiu (AUR): România a fost vândută pe datorie. Toți au știut, toți au tăcut, toți trebuie să răspundă

Publicat

peiu.jpg

Ne aflăm în fața unui caz de complicitate politică în formă continuată, care a dus la o catastrofă economică. Ciolacu, Ciucă, Iohannis – toți acești oameni, aflați în fruntea statului în 2024, au fost avertizați oficial, în scris, de apariția unei găuri bugetare uriașe. Au fost șase informări, toate cu un conținut clar: economia României deraiază.

Și ce-au făcut? Au tăcut. Mai mult decât atât: au mințit, au împărțit pomeni electorale, au lansat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe