Connect with us

EVENIMENT

Un studiu scoate la iveală anomalii la creier, la 6 luni de la vindecare după COVID

Publicat

coronavirus românia. sub 700 de noi cazuri de covid 19, în

Coronavirusul poate să dea complicațiile grave pe termen lung, chiar și la câteva luni după vindecare. Cercetătorii au găsit anomalii la creier la 6 luni de la recuperare.

Simptomele neurologice asociate includ dificultăți de gândire sau de concentrare, dureri de cap, probleme de somn, amețeli, senzație de înțepături, alterarea simțului olfactiv sau gustativ, depresie sau anxietate.

Cercetătorii au folosit un tip special de imagistică prin rezonanță magnetică pe 46 de pacienți vindecați de virus și 30 de pacienți sănătoși, notează agenția ANSA.

RMN-urile au fost efectuate în termen de 6 luni de la recuperare.

În rândul pacienților cu COVID lung, cele mai des raportate simptome au fost oboseala, dificultățile de somn, lipsa de atenție și problemele de memorie. Rezultatele RMN au arătat că pacienții vindecați prezentau anomalii la nivelul lobului frontal și al trunchiului cerebral în comparație cu cei sănătoși.

„Aceste regiuni ale creierului sunt legate de oboseală, insomnie, anxietate, depresie, dureri de cap și probleme cognitive”, au spus cercetătorii.

Un studiu scoate la iveală anomalii la creier, la 6 luni de la vindecare după COVID. Alte probleme

Lobul frontal este, de asemenea, legat de înțelegerea și producerea limbajului, de atenție, de inhibiția motorie și de imaginație, precum și de procesele cognitive sociale.

Cecetătorii au constatat, de asemenea, o diferență semnificativă în regiunea diencefalică a trunchiului cerebral. Această regiune este asociată cu multe funcții corporale esențiale, inclusiv coordonarea cu sistemul endocrin pentru eliberarea de hormoni, transmiterea semnalelor senzoriale și motorii către cortexul cerebral și reglarea ritmurilor circadiene (ciclul somn-veghe).

„Studiul evidențiază complicațiile grave pe termen lung care pot fi provocate de coronavirus, chiar și la câteva luni după recuperarea după infecție”, au spus aceiași cercetători. Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Amenințat cu moartea pentru 15 lei: Un bărbat din Blaj, trimis în judecată pentru tâlhărie calificată. A vrut bani de băutură

Publicat

amenințat cu moartea pentru 15 lei: un bărbat din blaj,

Un bărbat din Blaj va ajunge în fața magistraților judecătoriei din oraș, după ce a tâlhărit un alt bărbat, pe o stradă din oraș. Dosarul pentru tâlhărie calificată a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară pe 27 noiembrie 2025. 

Inculpatul în cauză va fi judecat pentru tâlhărie calificată, după ce a prins un om de gât și l-a amenințat cu moartea dacă nu îi da banii. Totul pentru 15 lei. Mai pe scurt deorece nu mai avea bani de băutură s-a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Celebrul designer Ferrari, Flavio Manzoni, conferinţă la UAD Cluj-Napoca

Publicat

designer ferrari.jpg






Unul dintre cei mai apreciați designeri la nivel internațional și Chief Design Officer al companiei Ferrari, Flavio Manzoni, va fi prezent în România, la Cluj, unde va susţine o conferinţă la Universitatea de Artă şi Design din Cluj-Napoca.

Designerul Ferrari, conferinţă la UAD Cluj-Napoca

 

Departamentul Design din cadrul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, în colaborare cu Transylvania…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CNAIR: emiterea rovinietei, îngreunată miercuri din cauza unor lucrări la infrastructura IT. Anunț pentru șoferi

Publicat

cnair: emiterea rovinietei, îngreunată miercuri din cauza unor lucrări la

CNAIR informează utilizatorii rețelei de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi că emiterea rovinietelor și a peajelor poate fi îngreunată, miercuri, 3 decembrie, în intervalul orar 15.00 – 16.00.

Se fac lucrări la infrastructura de comunicații din centrul de date care găzduiește Sistemul Informatic de Emitere, Gestiune, Monitorizare și Control al Rovinietei – SIEGMCR.

Rovinieta poate fi achiziționată în avans, cu până la 30 de zile înainte de data de început…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Denis Stanciu, un polițist din Alba, a salvat o tânără cu probleme medicale, pe Autostrada A1, între Boița și Deva

Publicat

denis stanciu, un polițist din alba, a salvat o tânără

Un polițist din Alba a salvat o tânără cu probleme medicale, pe Autostrada A1, între Boița și Deva. Până la sosirea medicilor, agentul-șef adjunct Denis Stanciu a început manevrele de resuscitare, iar gestul său prompt și competent a făcut diferența dintre viață și moarte.

„O viață salvată pe banda de urgență. După ce au gestionat un apel despre un pieton aflat pe autostrada A1 sectorul Boița – Deva, colegii noștri au primit o nouă sesizare: la doar doi kilometri…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe