EVENIMENT
Un tânăr de 16 ani s-a ales cu dosar penal. A fost reţinut de polițiști după ce a rănit doi minori

Un tânăr în vârstă de 16 ani a fost reţinut de poliţiştii din Piteşti după ce a rănit doi minori. Suspectul urmează să fie prezentat vineri în faţa magistraţilor pentru stabilirea măsurilor preventive.
„În ziua de 10 septembrie, poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Piteşti au fost sesizaţi cu privire la un conflict între mai mulţi minori, în cadrul căruia doi dintre aceştia au suferit leziuni. Agresorul, în vârstă de 16 ani, a fost identificat la scurt timp de către poliţişti şi condus la sediul poliţiei”, se arată într-un comunicat al IPJ Argeş.
Conform sursei citate, pe numele tânărului a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunilor de loviri sau alte violenţe şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.
„După administrarea probatoriului, poliţiştii, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Piteşti, l-au reţinut pe minor pentru 24 de ore, pe bază de ordonanţă, urmând ca în cursul zilei de astăzi să fie propuse măsuri preventive”, precizează IPJ Argeş. Agerpres
EVENIMENT
Pistă de biciclete de 1,2 km în comuna Lupșa. Va face legătura între satele Valea Șesii și Lunca. Acord de mediu, solicitat la APM

Pistă de biciclete de 1,2 km în comuna Lupșa. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate a anunțat pe 16 mai depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Înființare infrastructură pentru transportul verde – piste pentru biciclete în comuna Lupșa”.
Potrivit documentației, proiectul vizează amenajarea unei piste de biciclete cu îmbrăcăminte asfaltică, în lungime de 1.198 m, pe traseul drumului local existent între localitățile Lunca…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avarie la rețeaua de apă potabilă, pe o stradă din Alba Iulia. Care a fost cauza incidentului

Avarie la rețeaua de apă, pe o stradă din Alba Iulia. Apa CTTA SA a anunțat, marți, 20 mai, întreruperea furnizării apei potabile pe strada Izvorului din cartierul Recea.
Avaria rețelei de distribuție a apei potabile a fost produsă de către firma care lucrează la rețeaua de energie electrică, transmite Apa CTTA SA.
Echipa de intervenție lucrează pentru remedierea defecțiunii.
La reluarea furnizării apei potabile, pot apărea depășiri ale parametrului turbiditate. În acest…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Timp redus de așteptare la predarea sacilor cu buletine de vot și procese verbale, la Cluj, la alegeri. Un nou circuit

Timpul de așteptare la predarea sacilor cu buletinele de vot și a proceselor verbale de la secțiile de votare după încheierea turului 2 al alegerilor prezidențiale de duminică s-a redus semnificativ la Cluj, astfel că președinții și locțiitorii care au ajuns după ora 21,30 la Cluj Arena nu au stat la coadă și nu au pierdut timp.
Asta după ce Prefectura Cluj a schimbat procedurile și circuitele de predare care vor fi aplicate, de aici înainte, la toate alegerile care…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Victoria lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale a fost validată de Biroul Electoral Central. Următorul pas: Decizia CCR

Biroul Electoral Central (BEC) a validat oficial victoria lui Nicușor Dan în turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025. Validarea a avut loc marți 20 mai 2025.
Membrii BEC au semnat, marți, procesul verbal care confirmă rezultatul alegerilor, potrivit căruia Nicușor Dan este câștigător. Următorul pas este validarea de către judecătorii Curții Constituționale a României (CCR), care va avea loc, probabil, în ședința de joi.
Nicușor Dan a obținut 53,6% din voturi…
Citește mai mult pe Alba24.ro