EVENIMENT
Un tânăr de 20 de ani, prins în flagrant în timp ce vindea pastile de Ecstasy și Ziplok în cluburile și discotecile din Satu Mare
Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate din Satu Mare, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – B.T., au prins în flagrant delict un tânăr de 20 de ani, din municipiul Satu Mare, în timp ce vindea droguri de mare risc.
Polițiștii au desfășurat o acțiune pe raza municipiului Satu Mare pentru destructurarea unei grupări specializate în comercializarea de droguri de risc și de mare risc.
Astfel, s-a efectuat o acțiune de prindere în flagrant, pe strada Cerbului, din municipiul Satu Mare, în momentul în care un tânăr de 20 de ani, din municipiul Satu Mare, a încercat să vândă 449 de comprimate MDMA ( ecstasy) și 5 pliculețe tip Ziplok conținând amfetamină (speed), droguri de mare risc.
Totodată, polițiștii au stabilit faptul că drogurile urmau sa fie valorificate în zona cluburilor si discotecilor din municipiul Satu Mare cu preturi ce variau între 45 de Ron și 120 de Ron, comprimatul.
În urma audierii persoanei în cauză, procurorul de caz a emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat instanței de judecată, cu propunere de arestare preventivă.
EVENIMENT
Loteria Română: Report de peste 8,35 milioane de euro la Joker. Fondurile de câștiguri pe categorii, 14 decembrie 2025
Loteria Română: Noi trageri loto sunt programate duminică. La Joker, la categoria I, este în joc un report de peste 8,35 milioane de euro. La Loto 6/49, la categoria I, este disponibilă pentru câștig o sumă de peste 1,18 milioane de euro.
Duminică, 14 decembrie, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.
- la Loto 6/49, este în joc la categoria I un report în valoare de peste 6,01 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro).
- La Noroc…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Investigația Recorder „Justiție capturată” ajunge la Cinema ARTA. Discuție cu Andrea Chiș, fostă membră CSM
Unul dintre cele mai discutate documentare românești ale ultimilor ani, Justiție capturată, va fi proiectat la Cinema ARTA, într-un eveniment special dedicat dezbaterii stării justiției din România.
Proiecția va fi urmată de o discuție publică cu lect. univ. dr. Andrea Chiș, fostă judecătoare și membră a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).
Documentarul încearcă să explice, într-o manieră…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Zeci de mașini și peste 300 de persoane căutate în Spațiul Schengen, găsite în România. Acțiunile Poliției
Polițiștii români au depistat, în țară, zeci de mașini și peste 300 de persoane care erau date în urmărire, în Spațiul Schengen.
Potrivit IGPR, au fost localizate pe teritoriul țării noastre 385 de persoane care fac obiectul unor semnalări în S.I.S. (Sistemul Informatic Schengen), în urma schimbului suplimentar de informații prin intermediul Biroului SIRENE.
În perioada 5– 11 decembrie 2025, polițiștii români și partenerii de pe teritoriul statelor membre Schengen au…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Mașină distrusă într-un accident din comuna Iara. Un bărbat a fost transportat la spital
Un accident rutier s-a produs în această dimineață în localitatea Lungești, comuna Iara, fiind necesară intervenția promptă a pompierilor din cadrul Detașamentului Turda.
La locul evenimentului au fost mobilizate o autospecială de intervenție dotată cu modul de descarcerare, precum și un echipaj SMURD. Salvatorii au identificat un autoturism avariat, fără persoane încarcerate în interior.
Un bărbat a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




