EVENIMENT
Un tânăr de 25 de ani a făcut prăpăd în Târgu-Neamț. A băgat în spital oameni nevinovați

Accident noaptea trecută pe o stradă din Târgu-Neamț.
Din primele cercetări a reieșit că, în timp ce un tânăr, de 25 de ani, din localitatea Brusturi, conducea un autoturism pe strada Ion Creangă, nu ar fi respectat culoarea roșie a semaforului electric și a pătruns în intersecția cu strada Mihail Sadoveanu, moment în care a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din Târgu-Neamț.
Un tânăr de 25 de ani a făcut prăpăd în Târgu-Neamț. A băgat în spital oameni nevinovați: doi pasageri la spital
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea a doi pasageri, în vârstă de 19 și 23 de ani, din autoturismul condus de tânărul din Târgu-Neamț.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
EVENIMENT
VREMEA în Alba, în săptămâna 19-25 mai: variații mari de temperatură, câteva ploi. Prognoza meteo pe zile, în localități din județ

Vremea în Alba, în săptămâna 19-25 mai: va continua să fie mai frig de obicei, la începutul săptămânii viitoare. Apoi temperaturile cresc pentru câteva zile. În weekend însă, se răcește din nou.
Maximele vor urca de la 14-15 grade luni la 22-23 de grade în perioada 21-23 mai. Apoi vremea se răcește brusc, până la 17 grade, sâmbătă. Duminică va fi ușor mai cald (19-20 de grade Celsius).
Mai sunt anunțate ploi luni, joi și în weekend. La munte însă este posibil să…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Elevul clujean Bogdan Bora, de la Colegiul ”Emil Racoviță”, finalist la competiția internațională ISEF din SUA

Elevul Bora Bogdan, de la Colegiul National ”Emil Racoviță” Cluj-Napoca, îndrumat de profesorul Gabriel Teodorescu, a fost finalist la competiția internațională ISEF 2025, alături de alți patru elevi proveniți de la licee de prestigiu din țară, precum Liceul Internațional de Informatică din București și Liceul „Grigore Moisil” din Iași.
International Science and Engineering Fair (ISEF) este cea mai amplă competiție de știință adresată elevilor de liceu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO Rapperul Cumicu și-a lansat prima carte de poezii scrisă din Penitenciarul Aiud: Furtună de gânduri

Rapperul Cumicu, pe numele său real, Raul Alin Giurgiu și-a lansat prima carte de poezii. Cartea a fost scrisă de acesta din interiorul Penitenciarului Aiud.
Cartea se numește ”Furtună de gânduri” și este vorba despre un jurnal poetic sau chiar o serie de mărturii poetice.
Navigând prin Furtuna De Gânduri a lui Raul am ajuns să simt gustul real al trăirilor unui om trecut prin extaz și agonie, răzvrătire și pocăință, deșertăciune și revelație.
Ilustrând un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Jidvei, REȚINUT de polițiști după ce s-a răsturnat cu mașina. Era băut și posibil sub influența drogurilor

Un tânăr de 25 de ani din Jidvei a fost reținut de polițiști după ce s-a răsturnat cu mașina pe raza localității Veseuș. În urma testării efectuate de către polițiști a rezultat faptul că era băut și posibil sub influența drogurilor.
La data de 18 mai 2025, polițiștii Secției 6 de Poliție Rurală Jidvei au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 25 de ani, din localitatea Jidvei, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui…
Citește mai mult pe Alba24.ro