În noaptea de 9 spre 10 februarie 2024, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani – Biroul de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere pe numele unui tânăr, din municipiul Dorohoi, bănuit de comiterea infracțiunilor de tâlhărie calificată și tentativă la furt calificat.
Astfel, în seara zilei de 9 februarie a.c., în jurul orei 22:30, polițiștii botoșăneni au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că persoane necunoscute au spart geamul unui magazin alimentar, de pe strada Primăverii, în încercarea de a pătrunde în interior, însă nu au reușit, părăsind zona.
Ulterior, în jurul orei 23:00, un nou apel la 112 sesiza o faptă de tâlhărie asupra unei tinere, care se deplasa pe strada Bucovina. Aceasta…