ACTUALITATE
Țara cu 224 de decese într-o zi, cel mai mare număr din aprilie
Autorităţile sanitare din Ungaria, o ţară care aproape că nu a luat măsuri împotriva celui de-al patrulea val al pandemiei, au informat marţi că 224 de persoane au decedat de COVID-19 într-o zi, cel mai ridicat număr înregistrat din aprilie anul acesta, relatează EFE.
De asemenea, în ultimele 24 de ore numărul persoanelor spitalizate cu COVID-19 a crescut cu 128, cu 32 mai multe decât în ziua precedentă, astfel încât numărul total al pacienţilor a ajuns la 7.568.
În ce priveşte noile contagieri, numărul a rămas stabil la 4.311 cazuri, reprezentând jumătate din media contagierilor înregistrate în ultimele şapte zile, potrivit datelor publicate de platforma Our World in Data.
Campania de vaccinare a stagnat în Ungaria, cu 63% din populaţie vaccinată cu schema completă.
În pofida numărului mare de contagieri şi de decese, guvernul ultranaţionalist ungar nu a introdus restricţii severe şi nici nu a dispus închiderea activităţilor, cum s-a întâmplat în primăvara aceasta.
Purtarea măştii rămâne obligatorie în spaţiile publice şi în interior, precum şi în transportul public, în timp ce companiile pot cere angajaţilor să se vaccineze, deşi până acum sunt puţine cele care au recurs la această măsură. Agerpres
ACTUALITATE
FOTO&VIDEO: Asociația „Nectarie & Prietenii” și Școala Iurești marchează o nouă activitate în proiectul „O zi de bucurie pentru fiecare copil”
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Femeie de 47 de ani, din Botoșani, urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de furt, adusă cu escortă din Polonia
Citește mai mult pe Botosani24.ro


